5 film Mexikóról – Latin-Amerika a kamera szemével
Ha még nem jártál Mexikóban azért, ha már voltál ott, akkor pedig azért lesz neked való ez a néhány film.

Berlin, Róma és Párizs után most Mexikót vesszük célba a filmeken keresztül – kultikus és Oscar-díjas alkotások következnek!
Roma (2018)
Roma valójában Mexikóváros egyik része, ahol a három Oscar-díjat (legjobb idegen nyelvű film, legjobb rendező, legjobb operatőr) besöprő, 2018-as alkotás játszódik. A rendező és forgatókönyvíró Alfonso Cuarón önéletrajzi ihletésű drámát forgatott a világ egyik legnagyobb városában. A történet a 70-es évekbe repít: egy középosztálybeli mexikói család és a személyzetük életét mutatja be egy csodálatos házban. Az apró részletek, az életmód, az utcák, a hangulatok, a társadalmi rétegek közötti hatalmas távolság nemcsak szívfacsaró a filmben, de arra is emlékeztet, hogy 50 év alatt mégsem történt olyan nagy változás ebben a Közép-Amerikai országban.
Mielőtt meghaltam (2013)
Szintén három Oscar-díjat gyűjtött be ez a valós történetre építő mozifilm. A sztori ugyan az Egyesült Államokban játszódik, de a lényeg, ami köré épül a történet, mexikói. Ron Woodroof (Matthew McConaughey) egy, a valóságban is létező AIDS-beteg volt, aki nem akart belenyugodni, amikor az orvosai 30 napot jósoltak neki. A halál elől menekülő aktivista úgy döntött, nem adja fel, és Mexikóból kísérleti AIDS-gyógyszereket csempészett be az Államokba. Ám nemcsak magán akart segíteni, az AIDS-betegek között is terjeszteni kezdte az életüket meghosszabbító szereket. Mind a McConaughey, mind Jared Leto által életre keltett karakter emlékezetes marad – mindkét színész Oscart kapott az alakításáért.
Frida (2003)
Frida Kahlo életműve még most is meghatározza a modern képzőművészetet, mexikóvárosi otthona múzeumként működik. A filmből megismerhetjük tragikus életét és szerelmének történetét Diego Riverával. Salma Hayek hosszas kutatás, elemzés és előkészület után vágott bele a szürrealista festő megformálásába. A kalandos életű művész sorscsapások sora után is élni és alkotni akart – a film méltó emléket állít az életművének, melynek már a zenéit hallgatva is Mexikó utcáin érezhetjük magunkat.
Traffic (2000)
Steven Soderbergh filmje 4 Oscart kapott, közülük az egyiket Benicio Del Toro érdemelte ki a főszerepért. A film három szálon fut, ebből az egyik éppen Mexikóban játszódik, és mi másról is szólna, mint a drogkartellekről és a mexikói kábítószer-kereskedelemről – az amerikai DEA pedig rendületlenül próbálja elkapni a drogcsempészeket. De vajon sikerrel?! A történet fordulatos, izgalmas és kendőzetlenül mutatja meg Mexikó sötét oldalát.
Desperado (1995)
El Mariachi, azaz a Zenész megérkezik egy mexikói kisvárosba, ahol bosszút akar állni szerelme haláláért. Robert Rodriguez immár kultikus alkotásában Antonio Banderas és Salma Hayek játssza a két főszerepet, akik véres tűzpárbajok során, mindent felperzselve érik el céljukat. Egy epizódszerepben Quentin Tarantino is feltűnik, de az ő karaktere is gyorsan egy lövöldözés áldozatává válik. Hát igen, kevesen maradnak talpon a vidéki Mexikó hangulatát is hűen megragadó filmben...