Ezt tegyük, hogy egészségesen szálljunk le a repülőről Ezt tegyük, hogy egészségesen szálljunk le a repülőről
Fotó: Shutterstock

2024-10-29

  • Drive
  • Check-in
  • Ezt tegyük, hogy egészségesen szálljunk le a repülőről

Ezt tegyük, hogy egészségesen szálljunk le a repülőről

Az őszi időszakban alaposan megugrik az influenzás megbetegedések száma, és a kórokozókat a repülőgépen sem kerülhetjük el. Sőt, a szakemberek szerint jobb ha tudunk arról, hogy a gépek egyes részein rengeteg baktérium telepedhet meg.

Mosdók és ülések

A nyári utazási csúcsszezon mellett az év vége felé is jelentősen megnő a repülős utazások száma, hiszen nemcsak sokan töltik külföldön az év végi, ünnepi időszakot, de közben rengetegen utaznak haza is az ünnepekre. Bár egy ilyen utazásnak elsősorban a jól megérdemelt pihenésről és kikapcsolódásról kell szólnia, a repülést választók közül mégis egyre többen panaszkodnak influenzás tünetekre.  Ezzel kapcsolatban az Euronews egy olyan légiutas-kísérő véleményét tette közzé, aki rendszeresen oszt meg benfenntes információkat a Redditen: “Mindig elmondom, hogy soha, semmilyen körülmények között ne tegyenek semmit az ülések háttámláján található zsebekbe. Ezeket sohasem takarítják ki alaposan.”

Image
Fotó: Getty Images

A légiutas-kísérő elmondása szerint az utasok rendszeresen odapakolják a piszkos zsebkendőket, a hányótasakokat vagy zoknikat, de még az is előfordult, hogy egy alsónadrágot talált benne egy út után. Ha baktériumtenyészetek esetében nem csupán a ülések zsebei, hanem a lehajtható tálcák és a mosdók is különösen veszélyesek. A Canadian Broadcasting Corporation influenzát és más kellemetlen betegségeket terjesztő Staphylococcus és E.coli baktériumokat is talált az ülések fejtámláján végzett vizsgálata során – és ezek a kórokozók a különböző útmutatókon is megtalálhatók, amelyeket az utasok rendszeresen összefogdosnak.

Mi lehet a megoldás?

Közhelyesen hangzik, de a védekezés egyik leghatékonyabb és legjobb módja, ha kézfertőtlenítőt és nedves kéztörlőt viszünk magunkkal a gépre. Ezeket szinte minden esetben érdemes használni: miután helyére tettük a poggyászunkat, azonnal töröljük meg a kezünket, és akkor is így cselekedjünk, ha a kezünkbe vettük a menekülési útvonalat ismertető lapot, meérintettük a mosdó kilincsét vagy lehajtottuk az előttünk lévő tálcát! Az Euronews szerint a fedélzeti üléshuzatokat viszonylag gyakran és alaposan letakarítják, de a bacilusoktól rettegőknek érdemes befektetni egy cserélhető üléshuzatra is.

Image
Fotó: Kenny Eliason, Unsplash.
az üléshuzatokat viszonylag gyakran és alaposan takarítják, ennek ellenére azoknak, akik rettegnek a bacilusoktól, érdemes befektetni egy cserélhető üléshuzatra.
A levegő tisztasága

Hosszú ideje vita tárgya, hogy mennyire egészséges a repülőgépek folyamatosan újrahasznosított levegőjének belélegzése. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) kutatásai arra a (meglepő) eredményre jutottak, hogy a repülőgépek fedélzetén jellemzően minden más zárt helynél jóval tisztább a levegő. A baktériumok ugyanis több tényező miatt is lassaban terjednek a repülőkön: egyrészt mindenki azonos irányba néz és az ülések is akadályt képeznek, másrészt pedig a – mérések szerint kifejezetten tiszta – levegő fentről lefelé halad a gép belsejében. A repülőgépeken amúgy is sűrűn, óránként akár 20-30 alkalommal is kicserélődik a levegő, és a legtöbb helyen már különböző – főként HEPA – filterekkel szűrik meg alaposan az utastérbe áramló levegőt.

Image
Fotó: Shutterstock
A leghatékonyabb megoldás

Bár a koronavírus-járvány már a legtöbb ember számára nagyon távolinak tűnik, a mai napig sokan betartják a pandémia alatt elterjedt maszkhordást, amit a szakemberek is a lehető legjobb megoldásnak neveznek. „Különösen hosszú utak során, ha tele a kabin, a maszk jó védelmet nyújt a légúti fertőzésekkel szemben. Ha emellett pedig folyamatosan használjuk a kézfertőtlenítőt, akkor jó eséllyel elkerülhetjük a megbetegedéseket” – állítja Dr. Bernard Camins szakértő.