2024-09-17
Ezek a legsűrűbben előforduló hibák kutyás utazások esetén
Az utazás kiváló módszer a kikapcsolódésra és a mindennapi rutin monotóniájának megtörésére, de a nyaralásra kutyájukkal együtt indulók az átlagosnál jóval alaposabban kell tervezniük. A legjobb túraösvényeket várhatóan a kedvencünk is élvezni fogja, de kényelmük és biztonságuk érdekében számos dolgot kell feltétlenül figyelembe vennünk.
Dr. Danielle Bernal állatorvos úgy látja, hogy feltúnően sok kutyatulajdonos nem konzultál eleget kedvence állatorvosával indulás előtt. Ez már csak azért is fontos lenne, mert az egyes országokban eltérő szabályok vonatkoznak a kisállatokra, így a beutazáshoz szükséges papírok, oltások és tesztek is különböznek. Emellett azt is érdemes az állatorvosnak megállapítania, hogy a kutya kellően egészséges-e ahhoz, hogy kockázatmentes elviselje az utazást: egyes állatok számára rendkívül stresszes a repülőter zaja és az ott nyüzsgő tömeg, amire a megfelelő gyógyszerekkel, esetleg nyugtatókkal érdemes felkészülni. A biztonság kedvéért fontos, hogy még az utazás előtt érdeklődjünk az adott helyen működő állatorvosi rendelők felől, és autós utazások esetében is készüljünk fel, hogy szükség esetén intézkedhessünk kutyánk egészsége érdekében.
Sok gazdi semmilyen módon nem készíti fel kedvencét a nyaralás során várható helyzetekre, pedig a házi állatok számára az utazás – főleg, ha nincsenek hozzászokva – könnyen megterhelő lehet. Az állatorvosok azt ajánlják, hogy időben, jóval az indulás előtt kezdjük el hozzászoktatni őket a hordozóhoz, és próbáljuk meg rövidebb, belföldi utakra is elvinni őket, hogy hozzászokjanak az új impulzusokhoz. Ezen felül, a nyaraló kutyáknak jó szociális készségekkel kell rendelkezniük, hogy stresszhelyzetben se érezzék rosszul magukat – egy félős állat számára például a sok ember és más kutyák alkotta tömeg rendkívül megterhelő lehet, és akár agresszív viselkedést is kiválthat belőlük.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy az állatok számára a változó környezetben milyen jól jöhetnek a megszokott tárgyaik. Vigyük magunkkal az útra a kutyánk kedvenc takaróját, ágyát és játékait, hogy ezáltal biztonságban érezzhesse magát, és vásároljunk megfelelő mennyiséget a megszokott tápjából, hiszen az étrendje hirtelen változásai is okozhatnak gondokat. A legfontosabb azonban, hogy elég időt biztosítsunk számára az új környezethez történő alkalmazkodáshoz, egy olyan helyet is kialakítva, ahol „otthon” érezheti magát – a kennelekhez szokott kutyák számára például a kennel is ilyen lehet.
Ha autóval utazunk, a kutyánk egészsége és jóléte megkívánja, hogy megfelelő időközökben megálljunk egy kis időre. Az sem árt, ha az indulás előtt alaposan kifárasztjuk kedvencünket, de az állatorvosok úgy vélik: legalább két óránként érdemes szünetet tartani a vezetésben, hogy a kutyus mozoghasson egy kicsit, nyújtózkodjon és ihasson pár korty vizet. Nemcsak a mozgással vezetik le az esetleges feszültséget, de hidratáció is jelentős szerepet játszik a stressz leküzdésében, mivel a hideg víz a testhőmérsékletüket is szabályozza.
Olvasd ezt is!