2024-09-10
Kutyás utazások: ezekre a veszélyekre figyelmeztetnek a szakértők
Sokan szeretnék az utazásaikra is magukkal vinni a kutyájukat is, aminek vitathatatlanul számos előnye lehet: megerősíti a gazdi és a kedvenc közötti kapcsolatot, új kutyabarát helyeket és embereket ismerhetünk meg, de a mentális egészségre is pozitív hatással lehet. Ugyanakkor azonban – elsősorban logisztikai – hátránya is bőven akad a kutyás nyaralásnak: ha az út nincs a legapróbb részletekig alaposan megtervezve, könnyen eluralkodhat a káosz.
A Huff Post szakértők sorát kérdezte végig, hogy összegyűjtse mindazt, amire muszáj odafigyelnünk, amikor a házikedvencünkkel utazunk. Erin Askeland állategészségügyi és viselkedési szakértő érthetőnek tartja, hogy szeretnénk utazáés során is együtt lenni a kutyánkkal, ám ha még az indulás előtt nem gondolunk át alapvető dolgokat, akkor jobb, ha a kedvencünk otthon marad. Előfordulhat ugyanis, hogy egyáltalán nem élvezné, hogy magára hagyjuk a szálláshelyen, idegen környezetben, amíg városnézésre indulunk. Azt is érdemes alaposan átgondolni, hogyan módosítaná a kutya jelenléte a kirándulást, a programokat. Dr. Grant Little állatorvos két okból is teljeséggel ellene van a kutyás nyaralásoknak: egyrészt a környezetváltás sok stresszel jár az állat számára, másrészt pedig a külföldi utazás rengeteg kimerítő és bonyolult adminisztrációt is jelent. Mindezek alapján, az alábbi kérdéseket érdemes feltenni magunknak az utazás tervezésekor:
- szükséges-e, hogy magunkkal vigyük a kutyánkat?
- mennyire élvezné az állat az utazást?
- valóban szeretnénk aktívan időt tölteni vele az utazás során?
Szintén fontos szempont, amit jóval az indulás előtt mérlegelni kell, hogy tudunk-e elegendő ételt és vizet biztosítani számára az adott helyen, és mennyire kutyabarát a kiválasztott szállás? Ha utazási terv nem elég biztonságos kedvencünk számára, inkább otthon bízzunk meg valakit (akit esetleg ismer is), hogy ideiglenesen gondját viselje, mi pedig felhőtlenül élvezhessük a nyaralás minden percét. Számoljunk az időjárással is, mivel az esős, viharos idő még jobban elbizonytalanítjatja a kutyát, még akkor is, ha szeret utazni.
Dr. Ricky Walther állatorvos szerint a kutyák jól bírják a rövidebb utakat, a hosszú repülések viszont már kifejezetten megviselhetik őket. Azt is vegyük figyelembe, hogy akár meg is sérülhet csomagok pakolása közben, vagy még el is veszhet. A stresszes helyzeteket nem minden kutya kezeli jól, főként utazáskor – még az is előfordulhat, hogy traumatikus élménnyé válik számára. Éppen ezért, ismerve az állat temperamentumát, életkorát, egészségügyi és mentális állapotát kell mérlegelnünk, hogy elviseli-e stressz nélkül az utazást. Természtesen akadnak olyan példányok is, amelyek nem csak jól tűrik, de egyenesen élvezik az utazásokat, de sok állat esetében stresszes lehet számukra. Ezért is feltétlenül szükséges, hogy reális elvárásaink legyenek a kutyánkkal szemben, hiszen lehet, hogy nem fogja élvezni, amint a tűző napon csupán néhány közösségi oldalra lőtt szelfi kedvéért felmászunk egy hegyre.