2024-08-14
Felkészülni a váratlanra - utasbiztosítási kisokos
Emberi tulajdonságunk, hogy ne számoljunk semmi rosszal, ha vakációról, utazásról van szó – mégis, jól jön az óvatosság, különösen számunkra idegen helyeken, idegen országokban járva. A nemkívánatos eseményekre az utasbiztosítással készülhetünk fel a legjobban. Lássuk, mit kell tudnunk az utasbiztosításokról.
A váratlan egészségügyi helyzetek lefedhetők a néhánynapos városi kiruccanástól a sűrűn előforduló külföldi utazásokig. A biztosítás köthető az adott utazás időtartamára, vagy akár egyéves periódusra is. Utóbbi esetben a biztosítótársaságok ajánlatának függvényében a kötvény teljes körű kártérítést szavatol 365 napra, vagy csak az utazások idejére érvényes, 25-42 napos periódusokra.
Az utasbiztosítás az egészségügyi ellátás költségeit fedezi baleset vagy sürgősségi betegellátás esetén, illetve, egy már meglévő krónikus betegség akut tüneteinek kezelésekor. Emellett, elhalálozás esetén fedezi a biztosított személy holttestének hazaszállítási költségeit. A biztosítótársaságok ajánlataitól függően a következő váratlan esetek is belefoglalhatók a kötvénybe:
- balesetből származó rokkantság vagy haláleset
- poggyászkár: részleges vagy teljes károsodás esetén, illetve akkor, ha a csomag elvesződik, vagy későn érkezik meg
- jogvédelmi biztosítás és segítségnyújtás amennyiben a biztosított személy egy harmadik félnek okoz károkat
A biztosított összegek skálája a kiválasztott termék és a biztosítótársaság függvényében változik. Az egészségbiztosítási keretösszeg általában 10 000 és 90 000 euró között mozog, ezen belül léteznek felső összeghatárai a különböző szolgáltatásoknak, mint például a holttest hazaszállítása, vagy egy már meglévő krónikus betegség akut tüneteinek a kiújulása esetén. Rokkantság esetén vagy haláleset kockázatakor a személyi balesetbiztosítás összege mintegy 1000 és 9000 euró közötti. A poggyászkár esetében általában 350 és 1000 euró közötti összeget térít meg a biztosító, míg a jogvédelmi biztosítás értéke 5000-től 90 000 euróig terjedő összeg lehet.
Mindenek előtt legyünk figyelmesek a földrajzi lefedettség kiválasztásánál: az alaptermékek általában az EU valamennyi országában érvényesek, az egész világra érvényes biztosítást 50-100%-os felárral válthatjuk meg, attól függően, hogy milyen kontinensekre, országokba szeretnénk utazni. Ugyanakkor köthetünk személyre, vagy az egész családra szóló biztosítást (5-15%-ot spórolhatunk), illetve csoportos kötvényt, ennek esetében 10 személynél nagyobb csoport biztosítása akár 3-20%-kal lehet olcsóbb. Nem tartoznak az alapbiztosított események közé a hobbisportok (sí, bob, hódeszka, vízisí, szörf, siklórepülés, vitorlázás, vadvízi evezés, kajak, kenu, búvárkodás, gokart) űzése közben bekövetkezett balesetek; ha ezeket is be szeretnénk építeni a kötvényünkbe, azt általában 50-100 %-os felár megfizetésével tehetjük meg.
Sürgősség esetén azonnal keressük telefonon a biztosítótársaság sürgősségi központját (a telefonszám a kötvényen megtalálható), és közöljük a kötvény adatait. Ha nem áll módunkban felvenni a kapcsolatot a sürgősségi központtal az orvosi vizsgálat és ellátás előtt, akkor azonnal telefonáljunk, amint lehetőség nyílik erre. Minden esetben legyen nálunk a kötvény, és mutassuk be azt az egészségügyi személyzetnek. Ha az utazás ideje alatt nincs lehetőségünk értesíteni a biztosítót, akkor őrizzük meg a számlákat, fizetési bizonylatokat illetve a kórlapot, majd a hazatérést követően legkésőbb 5 napon belül keressük fel a biztosítótársaságot, hogy elindíthassuk a kártérítési ügyintézést. A kártérítést legkésőbb 30 nappal az iratok leadása után kapjuk meg.