2022-03-29
City break Rigában – top 5 látnivaló
Riga belvárosa 1997 óta az UNESCO világörökségének része, nem véletlenül: a 19-20. századi szecessziós építészete, a házak szépsége olyan egyedi arculatot ad a városnak, az éttermek, kávézók, gyógyfürdők, belépők jóval pénztárca barátabbak, mint a felkapottabb Prágában vagy Bécsben.
A belvárost kényelmesen bejárhatjuk egy nap alatt, ha pedig elég felkészültek vagyunk, akkor idegenvezetőre sem lesz szükségünk, hiszen mindent könnyű megtalálni. Az 1201-ben alapított, most 600 ezres város a középkorban a Baltikum legfontosabb kereskedelmi központjának számított. Először a Hanza-szövetség tagja lett, aztán svéd majd orosz uralom alá került – a kulturális sokszínűség pedig ma is érezehetően nagy hatással volt a városra és annak kultúrájára.
Riga belvárosa és a legfontosabb épületek egyharmada szecessziós stílusú, és bár a második világháborúban az épületek nagy része romba dőlt, szépen újjáépítették a házakat. Nézzük, az izgalmas történelmi múlt hogyan jelenik meg a 21. századi Rigában!
Riga óvárosának főterén áll ez a látványos épület. A város fontos kereskedelmi központként működött több száz évvel ezelőtt, a kereskedők élete azonban nem volt veszélytelen; akár tengeren, akár szárazföldön közlekedtek, rengeteg támadás érte őket. Szövetségbe tömörültek és Szent Móricot választották védőszentjüknek, akit mindig fekete arccal ábrázoltak – így váltak a rigai kereskedők feketefejűekké, a csoportosulás központja pedig ez az épületegyüttes volt.
Fotó: Unsplash
Riga 800 éves gótikus temploma a város legmagasabbja is: 123 méter magas tornyából (ahova lifttel mehetünk fel) az egész város jól látható.
Fotó: 123rf
A város legrégebbi épületei a Hanza-időszakból maradtak fenn, a házat rokonok építették, ám több száz év különbséggel: a legrégebbi ház a fehér (1490), a középső, illetve a zöld épület pedig „újabb", ezek a 17. században épültek.
Fotó: Getty Images
A rigai központi piac négy hatalmas hangárból áll, tiszta, rendezett és nagy a választék. Könnyen megközelíthető, hiszen a belvárosban nincsenek nagy távolságok, így egy kiadós séta után egy kiadósat is ehetünk itt. Európa egyik legnagyobb piacán nem csak friss zöldséget, gyümölcsöt és halféléket vásárolhatunk, de pékáruk, ruházati cikkek és persze szuvenírek és kaphatók. Minden hangárra érdemes kellő időt szánni, olyan sok a látnivaló.
Fotó: 123rf
A Rigai Art Nouveau Múzeum egy remek szórakozás, ha szereted ezt a stílust és korszakot. A múzeumban mindent korhűen rendeztek be, sőt még be is lehet öltözni, hogy tökéletes legyen az időutazás, s erről emlékfotót is készítenek nekünk. A múzeum épülete, a bútorok és a legapróbb berendezési tárgyak is gyönyörűek, egyszerűen nem lehet betelni vele.
Fotó: Jugendstil.riga.lv
Ha még maradt szabadidőnk, akkor Riga új részét is nézzük meg, és ismerjük meg a lett gasztronómiát: ahogy a legtöbb észak-európai konyhában, Lettországban is jellemző a sok, laktató gabona (hajdina, rozs, zab) és a hüvelyesek (bab, borsó), a rengeteg aromás gyökérzöldség (főleg cékla, répa), burgonya és nagyon jó minőségűek a tejtermékeik is. Rengeteg halétel közül válogathatunk, szeretik a vadhúsokat és a gombaféléket. Legnépszerűbb italuk a sör, ráadásul nagyon jók a lett sörök, érdemes kóstolgatni őket. Népszerűek továbbá a hideg ételek, csak a lettek nem szalámit és párizsit esznek, hanem a legkülönfélébb módon tartósított halakat: sózva, füstölve, konzervben, ecetben. Érdekes étel még a savanyított árpaleves, amit pirítossal és halakkal szolgálnak fel.