2022-03-29
Megmutatjuk a Budai vár titkos zegzugait!
Nehéz megkerülni a Kolodko Art néven alkotó szobrász, Kolodko Mihály műveit Budapesten. Az összes apró szobornak érdekes története van, közülük a kémlelő Kockásfülű nyúl a várban, a Budavári sikló fenti állomása, azaz a turul mellett kapott helyet. A mesehős nem véletlenül itt nézi távcsövével a tájat, hiszen Budapest talán innen a legszebb. Ha siklóztunk, és megnéztük az őrségváltást a Sándor-palotánál, akkor vegyük az irány a Rétesvár felé.
Fotó: Facebook
Egy pici átjáróban, a Balta közben, egy műemlék épületben kapott helyet ez a családi vállalkozás. A Rétesvárban házi finomságokat kóstolhatunk: a rengeteg féle házi rétes mellett, pékáru, pogácsa, díszített mézeskalács, kenyérlángos is kapható – kávéval vagy teával jól jönnek egy nagy séta közben.
Fotó: Facebook
A Sziklakórház (Sziklakórház Atombunker Múzeum) fontos történelmi helyszín: a háborúk alatt életmentő szerepe volt, de később atombunkerként is működött. Amikor a Halászbástyából Budapest látványában gyönyörködünk, vagy a Mátyás-templom építészeti csodáit szemléljük, nem is gondolnánk, mit rejt a talpunk alatt a barlangrendszer...
Fotó: Facebook
Kevesen tudják, hogy a várban egy zsidó imaház is található, amelyet nem is olyan régen újítottak fel. Az ásatás leletei mellett a temetkezési helyet és zsinagógát is megnézhetjük. A Táncsics Mihály utca északi részén, a korabeli Zsidó utcában rövid megszakítással egészen 1686-ig élt zsidó közösség. A Budavári zsinagóga jelenleg imahelyként is működik.
Fotó: Facebook
A Budavári Mátyás király játszótér a Halászbástya bejárata mellett található, de annak, aki nem tud róla, eszébe sem jutna egy pár métert lejjebb sétálni. A középkori, lovagi hangulatú játszótér kitünő pihenő lehet szülőknek és remek játéklehetőség a gyerekeknek a sok séta után.
Fotó: Instagram