2022-03-29
Hogyan válasszunk téli gumit az autónkra?
❆ Abroncsot úgy válasszunk, hogy annak külső átmérője lehetőleg az eredetivel azonos (vagy annál valamivel kisebb) legyen – egy jó méretváltással sokat spórolhatunk.
❆ Ha ABS-szel, ASR-rel szerelt vagy négykerék-meghajtású gépkocsinkon elöl és hátul eltérő méretűek az abroncsok, figyelni kell a kerekek futófelületi kerületkülönbségére.
❆ A téli abroncsot érdemes a sózásra kevésbé érzékeny acéltárcsára szereltetni.
❆ Ha már van téli gumink (4 mm profilmélység felett számít jó állapotúnak), felszerelés előtt vizsgáltassuk meg szakműhelyben az abroncs állapotát!
❆ Ha a különböző tesztekre hagyatkoznánk, elsősorban azt figyeljük, milyen minősítést kapott a gumi nedves/vizes útfelületen, hiszen télen leginkább ilyen utakon közlekedünk.
Fotó: Pexels
❆A gumiabroncs-nyomás ellenőrzése természetesen télen sem maradhat el!
❆Tévedés, hogy az egyenletes elhasználódás érdekében átlósan kell cserélgetni a gumikat. A forgásirány betartása a fontos.
❆Amennyiben csak két rendes téli abroncsot tudunk megfinanszírozni, azokat a hátsó tengelyre tanácsos felszereltetni, ezáltal megcsúszás esetén kisebb a farolás kockázata.
❆ Sohasem árt, ha van egy, a hajtott kerekekre felszerelendő hólánc is a csomagtartóban. Minél sűrűbb a szövése és „acélosabb" az anyaga, annál jobb.
Fotó: Pexels
❆ A nyári abroncsokat, amennyiben felnin maradnak, egymásra fektetve, felfújt állapotban, esetleg rúdra felfűzve, hűvös, száraz helyen célszerű tárolni. A csupasz köpeny állítva bírja legjobban a tárolást. A gumikra írjuk rá, hogy melyik keréken voltak.
❆ Az elhasználódott abroncs veszélyes hulladék! A gumis műhelyek többsége átveszi, de a szelektív hulladékgyűjtő telepekre is el lehet vinni. Elégetésekor mérges gázok keletkeznek!
Fotó: Hankook