Kappadókia – több mint Insta-kompatibilis látványosság
Törökország kitűnő úti cél az olyan nyaralni vágyóknak, akik nemcsak a tengerparton szeretnének pihenni, hanem érdeklődnek nagy múltú városok, kulturális emlékek vagy természeti szépségek iránt.

Kappadókia valójában Kis-Ázsia egy részének ősi neve. Ma Törökországhoz tartozik, de az i.e. 6. században a Perzsa Birodalom része volt, a perzsák bukása után különálló tartományként működött, majd Kappadókiai Királyságként tartották számon. Ma az egykori tartomány belső részét nevezik Kappadókiának.
Templomok és föld alatti város
Göreme-völgy, Göreme Nemzeti Park
Fotó: Getty Images
Kappadókia ma turista-látványosságnak számító föld alatti városa egykor az első keresztények búvóhelye volt. Az aszkéta szerzetesek rájöttek, hogy a puha kőzetbe könnyen vájhatnak barlangokat, folyósokat, szobákat, és a magas sziklatornyok elegendő védelmet is nyújtanak a betolakodók ellen. A sziklatemplomok között vannak puritán, egyszerű lakok és díszes, boltíves templomok is. A Göreme-völgyben ma 365 ilyen sziklatemplom látható.
Évente közel 2 millió turista érkezik Kappadókiába: fele-fele arányban külföldiek és hazaiak.
Tündérkémények a völgyben
Tündérkémények a Göreme-völgyben
Fotó: Getty Images
Kappadókia nem csak kulturális szempontból, de a természeti adottságai miatt is egyedülálló. Több mint 8 millió évvel ezelőtt Kappadókia területén egy vulkáni kitöréssorozat zajlott, amely vastag, néhol több száz méteres porózus vulkáni kőzetréteggel borította el a környéket, majd erre a könnyen málló kőzetre különböző, nagy keménységű kőrétegek kerültek. Az esős és a száraz időszakok váltakozása, valamint az erős szelek formálták karcsú tornyokká ezt a könnyen málló kőzetet.