Bizarr múzeumok a világ minden sarkából, ahol nyoma sincs a művészeteknek Bizarr múzeumok a világ minden sarkából, ahol nyoma sincs a művészeteknek
KENYÉRMÚZEUM, ULM
Fotó: Museum Brot und Kunst

2024-10-13

  • Drive
  • Kultúra
  • Bizarr múzeumok a világ minden sarkából, ahol nyoma sincs a művészeteknek

Bizarr múzeumok a világ minden sarkából, ahol nyoma sincs a művészeteknek

Akadnak olyan múzeumok is, ahol a kiállított tárgyak nem igazán képviselnek művészi értéket, szokatlan témaválasztásaik azonban felkelthetik az utazók érdeklődését.

Museum of Bad Art – Egyesült Államok

A Massachusetts állambeli Dedhamban találjuk a “rossz művészetek” múzeumát, ahol biztosan nem láthatunk csodálatos festményeket vagy aprólékosan kidolgozott szobrokat. Az alapítók ugyanis éppen azzal a céllal hozták létre a kiállítást, hogy minél több olyan alkotást gyűjtsenek össze, amelyeket az átlagemberek gagyinak ítélnének – jelenleg is több mint 600 ilyen „remekműből” áll a tárlat.  

Nyakörv Múzeum – Egyesült Királyság

A korábbi évszázadok kutyái alighanem elsárgulnának az irigységtől, ha látnák, hogy mai utódaik milyen stílusos és kényelmes nyakörveket viselhetnek. A Leeds városában működő Nyakörv Múzeumot majdnem félmillió állatbarát keresi fel évente, hogy megtekintsék a száznál is több kiállított példányt, amelyek között néhány középkori nyakörv is akad.

Kenyérmúzeum – Németország

A szénhidrát-kedvelők feltétlenül keressék fel a Baden-Württemberg tartományban található Ulm városát, amelyben egy egész múzeumot szenteltek a kenyérkészítés 6000 éves mesterségének. Amint a CNN is megemlíti, a 18 ezernél is több kiállított tárgy között olyan híres művészek alkotásai is szerepelnek, mint Salvador Dalí vagy Pablo Picasso.

Momofuku Ando Ramenmúzeum – Japán

A diákok és a rohanó irodisták megmentőjének számító kelet-ázsiai levesek rendkívül széles kínálata immár nemcsak a boltokban elérhető:  Oszakában ugyanis állandó otthont szenteltek a világ egyik legnépszerűbb instant fogásának. A Ramenmúzeum elnevezése tisztelegés az ételt megálmodó Momofuku Ando előtt, aki azzal a céllal találta ki, hogy a második világháború szegény sorba süllyedt túlélői egy olcsó, de laktató ételhez juthassanak.

Siriraj Orvosi Múzeum – Thaiföld

A gyenge gyomrú turisták messziről kerüljék el ezt a különböző emberi szerveket bemutató bangkoki tárlatot, amelyet a helyi köznyelv nem véletlenül emleget „Halálmúzeumként”: a genetikai rendellenességektől kezdve a koponyákon át egészen az átszúrt tüdőkig rengeteg orvosi szempontból (alighanem) érdekes testrészt tartalmaz. A hat különálló épületből álló múzeum amúgy Thaiföld legrégebbi kórházában működik, és eredetileg orvostanhallgatók számára hozták létre – mára azonban helyi nevezetességgé nőtte ki magát.