Budapest a harmadik, Bukarest az ötödik helyen az európai Workation-listán
Workation – azaz munkavégzés (work) és vakáció (vacation) egyben. Elkészült a célra leginkább ajánlott városok listája!

Ha az utóbbi két évben dolgoztál már home office-ból, akkor tudod: bármennyire elegánsan vagy hatékonyan sikerült berendezned az irodádat, akárhány egzotikus növénnyel vetted magad körül, folyamatosan vágytál a környezetváltozásra... Itt lép a képbe a „workation” koncepciója –vagyis home office, de nem otthon, hanem egy hosszú vakációval ötvözve. Egy utazás, egy új helyre, ahol dolgozol, de közben vakációzol is: munka után minden nap új helyeket, embereket ismersz meg, lazulsz, kirándulsz, felfedezel egy új várost. Vagyis megkapod a hőn áhított környezetváltozást, miközben a munkában is hatékony maradsz. Igen, a workation jól hangzik, de hol találod a megfelelő helyet erre?
Tíz kritérium
Fotó: Unsplash
Szerencsére a vakációs apartmanok közvetítésével foglalkozó brit internetes platform, a Holidu szakemberei elvégezték helyetted ezt a munkát, és kidolgoztak egy teljes és összetett listát a workation-re leginkább alkalmas városokkal. A lista összeállításakor a következő tíz kritériumot vették figyelembe, amelyek összegzik a munkával, közlekedéssel, szállással és szórakozással kapcsolatos szempontokat:
- a wi-fi átlagsebessége (mbps)
- co-working helyiségek száma
- taxifuvar kilométerenkénti átlagára
- az egy hálószobás lakások átlagos bérleti díja egy hónapra
- a kávé átlagára
- két sör átlagára a helyi bárokban
- az étkezések átlagára a helyi éttermekben
- a napsütéses órák száma egy évben
- a TripAdvisoron található kedvező ajánlások száma
- a város Instagram-hashtagjeinek a száma
Budapest: jó a közlekedés, jó a buli
Budapest
Fotó: Pixabay
Végül 147 település került fel a listára, a világ minden tájáról, az első helyet pedig Bangkok szerezte meg. Bár Thaiföld fővárosában az internet nem tartozik a leggyorsabbak közé, de összesen 450 ezer ingyenes wi-fi hotspot található a városban, és itt az egyik legolcsóbb az élet. Bangokot az indiai Delhi követi, míg a harmadik helyen (és Európában az élen) Portugália fővárosa, Lisszabon található.
Budapest a nagyon előkelő, hatodik helyet foglalja el az egész világra kiterjedő, 147-es listán, míg Európában a harmadik helyen áll a workation szempontjából. A Holidu elemzése alapján Budapest nem végzett az élen egyetlen kritériumnál sem, viszont szinte mindegyikben erős értékelést kapott – főleg a szórakozási lehetőségek és az infrastruktúra terén nőtt ki a többi város közül.
Bukarest: gyors az internet, olcsó a sör
Bukarest
Fotó: Pixabay
Bukarestnek sincs miért szégyenkeznie, hiszen Európában az ötödik, a világban pedig a kilencedik helyen végzett a rangsorban. „Románia nyüzsgő fővárosa erőteljes fellendülésen ment keresztül az utóbbi években és sokat tud kínálni a távolról dolgozóknak: az egyik legjobb, akár 54 mbps-os internetes hálózatot, alacsony taxitarifákat és csupán másfél fontos korsó sört” – áll a Holidu értékelésében.Európai Top 10
Lisszabon
Fotó: Pixabay
- Lisszabon, Portugália
- Barcelona, Spanyolország
- Budapest, Magyarország
- Isztanbul, Törökország
- Bukarest, Románia
- Madrid, Spanyolország
- Szófia, Bulgária
- Krakkó, Lengyelország
- Belgrád, Szerbia
- Prága, Csehország
TOP 10 a világban
Bangkok
Fotó: Unsplash
- Bangkok, Thaiföld
- Delhi, India
- Lisszabon, Portugália
- Barcelona, Spanyolország
- Buenos Aires, Argentína
- Budapest, Magyarország
- Mumbai, India
- Isztanbul, Törökország
- Bukarest, Románia
- Phuket, Thaiföld