A légkondícionáló nemcsak kellemes, de káros is lehet! Mire figyeljünk?
Kellemetlen, amikor egy hosszú autóútról hazatérve tüsszögve, fájó torokra ébredünk és ágyban kell maradnunk néhány napig. Hogy kerülhetjük el?

Miközben globálisan egyre melegebb lesz az éghajlat, az általunk irányított légkondit általában a leghidegebb fokozatra állítjuk az autóban. Kánikulában ez természetesen jólesik, de akár már másnap megbánhatjuk. Miért betegít meg az autó klímarendszere, és mit tehetünk a káros hatásai hatásai ellen?
Fotó: Shutterstock
A légkondi önmagában nem betegít meg, amennyiben ki van tisztítva és nem esünk túlzásba a hőmérséklettel. Viszont az autónk belsejében található légkondiban is kicsapódik a nedvesség, ez pedig ideális környezetet teremt a penészgombák, a vírusok és baktériumok számára. Ha egy ilyen rendszerben keringtetjük a levegőt, akkor zárt térben, amilyen egy autó vagy akár egy hotelszoba, nincs választásunk, így ezeket a vírusokat és baktériumokat belélegezzük.
A légkondi ráadásul szárítja a rajta áthaladó levegőt. Ezt a száraz levegőt lélegezzük be, amely ezután szárítja az orrnyálkahártyát is. Ezáltal a nyálkahártya elveszíti azt a képességét, hogy időben kiszűrje a vírusokat, így könnyebben megbetegszünk. Hidegben, bár ez sokszor nem tűnik fel, a test többi része is védekezik. Összehúzódnak az erek, így védik a testet a hőleadástól. A vér, s ezáltal a fehérvérsejtek áramlása is lelassul, pedig ezek védenek minket a vírusoktól.
Hogyan kerülhetjük el a megfázást?
Fotó: Shutterstock
- Az autónkba az ajtók nyitogatásakor, a cipőkről és a tárgyakról rengeteg por és kosz kerül. A nedvességgel együtt ez komoly gondot jelenthet. Éppen ezért rendszeresen tisztítsuk a klímarendszer szűrőjét, így nem fognak benne elszaporodni a penészgombák és a vírusok. A filtert cseréljük is legalább kétévente. Ne feledkezzünk meg a por- és a virágporszűrőről sem. Ha a légkondiból rossz szag árad, azonnal keressük meg a forrását!
- Fontos, hogy ne vigyük túlzásba a hűtést. A legerősebb fokozatra állított légkondi semmilyen körülmények között sem egészséges. A túl hideg levegő éppen a vírusoknak kedvez, akik nagyszerűen érzik magukat hideg és száraz környezetben. A külső és a belső hőmérséklet között ne legyen öt foknál nagyobb különbség. Ez azt jelenti, hogy ha kint 30 fok van, akkor a klímát 25 fokra állítsuk, akármilyen meglepőnek is tűnhet ez. A szakértők szerint, ha egyre magasabb hőmérsékletnek tesszük ki magunkat, a szervezetünk fokozatosan hozzászokik és alkalmazkodik a meleghez.
- Utazás előtt vegyünk be C-vitamint (hatásosabb így, mintha csak akkor kezdenénk szedni, ha már lebetegedtünk), gyógyszertárban vegyünk tengervizes orrsprayt, amely hidratálja a nyálkahártyát.
- Viseljünk maszkot. Ha a maszkba lélegzünk, melegítjük a levegőt, a kilélegzett pára hidratálja az orrnyálkahártyát, és még a koronavírus következő hullámával szemben is védve vagyunk.