2023.03.30
Gondot okoz az időeltolódás? Így küzd le a jetlaget a NASA szerint!
Az amerikai űrhajózási hivatal (NASA) kidolgozott néhány módszert az időeltolódás okozta jetlag leküzdéséhez.

Fotó: Unsplash
Mivel a NASA tisztában van vele, hogy az erős jetlag a hibázás lehetőségét növelve hat az űrhajósok szervezetére, ezért kutatásokat folytatott arról, hogyan lehetne kiküszöbölni az időeltolódásból adódó kellemetlenségeket. A biológiai óra visszaállítása ugyanis olyan biokémiai, fiziológiai folyamat, amit mi is irányíthatunk – erről olvashatsz most tippeket.
Illusztráció: Shutterstock
- A biológiai óránkat nagy részben a fényérzékelés befolyásolja, ha túl sok fényt észlelünk, kitolódik az elalvás, de egyben a lefekvési időt is kitolhatjuk vele, ha ezzel akarunk az új bioritmushoz igazodni. A kutatások alapján világosban kevésbé érezzük a jetlag negatív hatását, és mintegy 2 órával kitolható vele az ébrenlét, aminek köszönhetően lerövidülhet az átállás.
- Egy másik friss kutatási eredmény, hogy a melatonin segít elaludni olyan időszakokban is, amikor az ember általában nem pihen, így hasznos a jetlagben szenvedők számára: kis adagokban kell bevenni, hogy előre hozzuk az alvásidőt. A melatonint egyébként termeli a szervezetünk is, de ilyen esetben segíthetünk a bioritmus beállításában 0,5 mg melatoninnal. Mindig akkor vegyük be, amikor a helyi idő szerint van este. A koffeint pedig az átállás idejére felejtsük el, mert akkor is ébren tarthat, amikor már az új időzóna szerint szundítanunk kellene.
- Ha pedig úgy érzed, hogy jobb, ha segítséget kérsz ahhoz, hogy észben tarts mikor legyél fényben és mikor vedd be a melatonint, akkor töltsd le a Timeshifter appot. A jetlag elleni alkalmazás minden infót tárol és figyelmeztet, hogy éppen mit csinálj a jetlag ellen. Mike Massimino amerikai űrhajós szerint ez a lehető legjobb alkalmazás erre a célra.