8 tanács, hogyan védekezzünk a kullancsok ellen
A kullancs-szezon tavasztól őszig tart, de nyáron a legveszélyesebbek, hiszen ilyenkor viselünk kevesebb ruhát, ami megvédene minket tőlük.

A kullancsok évről évről egyre nagyobb területet hódítanak meg maguknak, két okból: a klímakrízis kedvez a szaporodásuknak és egyre kevesebb a természetes ellenségük. Arra adunk tippeket, hogyan előzheted meg a csípést és mit kezdj a kullanccsal, ha már befúrta magát.
Hol támadhatnak a kullancsok?
Fotó: Unsplash
- Erdőben, réten, mezőn, arborétumokban, azaz minden zöld területen
- Szabadtéri sportoláskor, horgászáskor
- Városi parkokban, ligetekben, sétányokon
- Játszótereken és kutyafuttatókban
- Strandokon és egyéb bokros, fás zöldterületeken
- Fesztiválokon, szabadtéri rendezvényeken, kempingekben
Fotó: Unsplash
A kullancsencephalitis kórokozója ritkábban (nálunk a kullancsok 0,05%-ában), míg a Lyme-kórt okozó baktérium gyakrabban (európai átlagban a kullancsok 12%-ában) fordul elő a közönséges kullancsokban.
A kullancs elleni védőoltás nem tartja távol tőlünk a rovart, tehát még meg is csíphet bennünket az oltás ellenére. A Lyme-kórt nem előzhetjük meg vele, de a vakcina hatóanyaga a fertőző agyhártyagyulladás (encephalitistől) ellen védelmet ad. A Lyme-kórt nagyon nehéz kikezelni, illetve a tüneteit megszüntetni, ezért érdemes inkább megelőzni a csípést vagy időben kivenni az állatot.
Így előzheted meg a kullancsok támadását!
Fotó: iStock
- Viselj zárt, de jól szellőző öltözetet, a nadrág szárát tűrd be a zokniba, a fejedre széles karimájú kalapot vegyél!
- Használj kullancsriasztó szereket a szabad bőrfelületeken!
- Saját kertedben mindig nyírd le a füvet, gondozd a bozótos területeket!
- Ne dőlj be a tévhiteknek: a B-vitamin nem tartja távol a kullancsokat.
Mit tegyünk csípés esetén?
- A kullancsot nem kell csavargatni. Ha nincs kifejezetten erre a célra készült kullancscsipeszünk vagy -kanalunk, egy nem éles csipesszel fogjuk meg, és egy határozott mozdulattal rántsuk ki a bőrből!
- Kerüljünk minden olyan megoldást, ami a kullancs fulladozásával, öklendezésével vagy összenyomásával jár, mert ilyen esetekben megnöveljük a fertőzés kockázatát! Tehát ne olajozzuk be, vagy fújjuk be rovarirtóval.
- Ha a bőrünkben szabad szemmel is láthatóan benne maradt a kullancs szívó szájszerve (nem a feje), ne piszkáljuk, mivel ezzel csak irritációt, gyulladásos reakciót okozunk. Szervezetünk idővel kilöki magából.
- Érdemes fertőtleníteni a kullancscsípés helyét, ha vérzik vagy sebes lett a kiszedéstől.