Bordeaux nemcsak a boráról híres – íme, Európa okosfővárosa!
Idén nemcsak a bor miatt érdemel kiemelt figyelmet a Garrone-parti település, hanem azért is, mert Valenciával párban büszkén viseli az Európa okosfővárosa címet. Lássuk, mi is rejlik emögött!

Franciaország borfővárosában 2008 tavaszán az okosmegoldások közül még csak az tűnt fel, hogy a megállókban található online utastájékoztató oszlopok valós időben mutatták a villamosok érkezési idejét, az áramszedőket pedig a zsúfolt belvárosi szakaszokon a földbe süllyesztett harmadik sínre cserélték. Az azóta eltelt tizennégy év alatt azonban Bordeaux szintet lépett, nem is akármekkorát.
Fotó: Pexels
A világ legfejletteb okosvárosaiban olyan projektek zárultak le vagy futnak napjainkban is, mint az egész várost lefedő ingyenes wifihálózat, vagy a szenzoros közlekedésirányítás, építve az IoT (Internet of Things) digitális eszközeire, a kiterjesztett valóságra és a big datára. Mára a városvezetők is rájöttek, hogy a digitális lehetőségek kínálatát a fogyasztók igényeihez kell szabni. A városlakók és az odalátogatók közlekedési, kultúrafogyasztási, életmódbeli szokásait elkezdték összeseperni a közösségi médián, online felméréseken, konferenciákon keresztül. Az eredmény: a polgárok válaszaikkal aktívan befolyásolhatják a döntéshozatalt, kellemesebbé válik a városi lét, a komfortos környezetben pedig nő a hatékonyság, a termelékenység. Mindenki nyer. Vagy mégsem?
Ha a készpénzalapú vásárlás helyett digitálisan költünk, ha az okos utcai lámpákkal kevesebbet fogyasztunk, és javul a közvilágítás, ha a városszerte elhelyezett szenzorok révén, környezetünket is óvva, kevesebb időt kell közlekedéssel töltenünk, akkor nemcsak lakókörnyezetünket tehetjük biztonságosabbá, hanem a város gazdasági teljesítményének növeléséhez is hozzájárulhatunk. Mindez persze privát szféránk beszűkülésével jár, hiszen a biztonságunk érdekében hangfelismerő szenzorok, távvezérlésű kamerák figyelnek bennünket, rögzítik a mozgásunkat. Valamit valamiért...
Fotó: Pixabay
Bordeaux vezetése a techszolgáltatóktól való függés elkerülése végett a nyílt szabványokon alapuló okoseszközök mellett tette le a voksát. Egy intelligens város alapjainak létrehozása érdekében olyan IoT-platformot hoztak létre, hogy...
...a település működésére vonatkozó és az annak lakosaitól nyert adatok tárolása biztonságos módon megoldható legyen.
Az igazán nagy változást 2017 hozta meg: az UNESCO világörökségi listáján a legtöbb (347) épített örökségi tétellel büszkélkedő város a múlt megőrzése mellett azóta a fenntartható jövőre is nagy hangsúlyt fektet. Az okosvárossá válás egy féléves tesztidőszakkal kezdődött. Az egyik városrészben, ahol több közintézmény, a Kongresszusi Központ és a Matmut Atlantique Stadion is található, mintegy 500 mozgásérzékelőt helyeztek el, egyebek közt lámpaoszlopokra (amelyek így csak akkor kapcsolnak be, ha mozgást érzékelnek), középületekre (amelyek nagyobb rendezvények idején automatikusan fénybe borulnak), e-autó-töltőkre és szelektív hulladékgyűjtő szigetekhez.
Amellett, hogy ezek révén a város adatot gyűjthet arról, hogy a lakosság mit, mikor és milyen mértékben használ (az autótöltéstől a hulladékürítési szokásokig), a szenzorok felszerelése a takarékos energiafelhasználást és a károsanyag-kibocsátás csökkentését is szolgálja. Miután a tesztidőszak sikerrel zárult, ma már a város nagy része a fenti okosmegoldások használatával jóval takarékosabban üzemeltethető.
Fotó: Unsplash
Mivel egy város „okossá válásának” folyamatában kiemelt szerepet kapnak a turistákat segítő rendszerek, szót kell ejtenünk a TBM telefonos applikációról, melynek segítségével menetrendi és valós idejű forgalmi adatokhoz juthatunk, sőt utazástervezőt is igénybe vehetünk. Az appon keresztül 24, 48, illetve 72 órás városi bérlet is vásárolható, mellyel a korlátlan közlekedésen kívül a város jelentősebb látnivalóit – köztük 20 múzeumot – is megtekinthetünk.
A Witick alkalmazáson keresztül pedig bármelyik bordeaux-i közlekedési eszközre vásárolható e-jegy.
További irigylésre méltó, tömegközlekedést érintő tény, hogy Bordeaux-ban minden egyes villamos kerekesszékkel is könnyen használható, ahogy a napi közlekedés részét képező folyami hajók és buszok is, ahol külön helyet biztosítanak számukra.
Fotó: Pixabay
A parkolásért 9-től 19 óráig a városban mindenhol fizetni kell, parkolójegy pedig legfeljebb két órára váltható. Ehhez nem kell automatát vagy aprót keresni, SMS-t küldeni, az EasyPark appal mindez könnyen megoldható. Letöltését követően csak a bankkártyát és a rendszámot kell rögzítenünk, mire a rendszer megtalálja a zónát és a kocsinkat. A lejárat előtt jelez, a végén pedig automatikusan küldi a számlát. Hosszabbítani ér. Végezetül ott a Météo Bordeaux alkalmazás, amely szintén felettébb hasznos, hiszen nemcsak a havi átlagos hőmérsékletet mutatja, hanem részletes előrejelzést ad, és valós időben frissíti a helyi meteorológiai adatokat, így könnyítve meg a döntést, hogy folyóparti piknikezős vagy múzeumos programot tervezzünk-e.