Valószínűleg te sem tudod, milyen titkokat rejtenek ezek a híres épületek!
Íme néhány építészeti titok, amelyek a világ különböző látványosságai mögött rejlenek, mégis kevesen hallottak róluk.

A világot számos régi és modern építészeti remekmű díszíti: az ókori műemlékektől kezdve a brutalista építészetig, bárhol találkozhatunk szebbnél szebb kincsekkel. Az épületeket csak izgalmasabbá teszi, ha kötődik hozzá valamilyen legenda, esetleg egy titok...
Washington – kripta a Capitolium alatt
Az Egyesült Államok kongresszusának székhelyét 1793-ban kezdték építeni és egy kiterjedt kriptát is rejt magában. A Grand Vestibule néven ismert kriptát még George Washington és felesége temetkezési helyének építették ki. Azonban viták sorozatát követően a kongresszus végül úgy döntött, máshol temetik el a megboldogult elnököt és feleségét. Az európai katedrálisok stílusában készült kripta máig üresen áll.
New York – a könyvtár titkos apartmanjai
New York impozáns közkönyvtárakkal dicsekedhet, ám a látogatók nem tudják, hogy a Public Library épületében lakásokat is elrejtettek. A könyvtárban összesen 13 apartman található, melyekben régen még a könyvtárgondnokok és családjaik éltek. A felújítások után egy részüket megszüntették, egy másik részük pedig üresen áll. A könyvtár jelenleg azon gondolkozik, milyen helyiségekké alakítsa át a még meglévő lakásokat.
Athén – a Parthenón optikai illúziói
Az i.e. 447 és 432 között épült Parthenón egy régebbi templom rekonstrukciója. A munkálatokat a görög szobrász és építész, Pheidiasz felügyelte, aki ma is észrevehető optikai illúziót csempészet be a szentélybe. Az épületet szándékosan geometriai szabálytalanságokkal tervezte, mint például a nem egyenlő távolságra lévő oszlopokkal, melyek kicsit még befelé is dőlnek. Ironikus, hogy pont ezek a tökéletlenségek miatt tűnik tökéletesen szabályosnak az épület: az emberi szem ugyanis egyedi módon érzékeli a mélységet. Emiatt az építészeknek figyelembe kellett venniük azt, hogyan lát bizonyos dolgokat az emberi szem, és eszerint korrigáltak.
Róma – rejtett napóra Szent Péter téren
A Vatikán olyan nevezetességekről híres, mint a Szent Péter Bazilika, a Vatikán Múzeum vagy a Sixtus-kápolna, de azt már nem mindenki vette észre, hogy a Szent Péter térbe egy napóra is bele van építve. Pedig a tér gránitból és márványból készült térkövei órajelzőként működnek. A tér közepén egy óriási obeliszk található, amely maga a napóra szerepét tölti be és egyébként elég pontosan meg tudja mondani az időt az árnyékból. Ezt az órát a 18. században hozták létre, és időmérés mellett csillagászati célokra is használták.
Brighton- a Royal Pavilon titkos alagútjai
Az angliai Brighton városa évente rengeteg turistát csábít a környékre strandjaival, üdülőhelyeivel és építészeti remekműveivel. Brighton ezen felül a világ leghosszabb alagútrendszerét rejti magában, melyet még az 1870-es években, szennyvízelvezetési céllal terveztek. Téglák millióit egymásra rakva alkották meg az alagutakat, melyek egyben titkos átjáróként szolgáltak a királyi család tagjai, illetve a szolgáik számára a Royal Pavilon és a dóm között.
- 5 pazar spanyol vár és kastély ha vonz az építészet és a történelem ›
- Top 5 épület a nagyvilágból a 2022-es Google-keresések alapján ›
- A világhírű moldvai kolostorok – Bukovina télen (2. rész) ›
- Ismered az Egyesült Államok egyik legszebb épületét, a vízesés fölé épített Fallingwater Villát? ›
- Látványos és meglepő – Museo Guggenheim Bilbao ›
- Romániában is találsz modern elemekkel ötvözött épületet ›