Tutanhamon titkainak nyomában
Howard Carter brit régész 100 évvel ezelőtt, 1922 novemberében talált rá az ősi Egyiptom máig leggazdagabb régészeti leletére, a Tutanhamon fáraó múmiáját 3300 éven át nyugalomban őrző sziklasírra.

Az 1920-as évekre nem sokan bíztak abban, hogy a Királyok völgyében, találnak még sírkamrát. Így óriási szenzáció lett, amikor több kifosztott sír feltárása és közel öt év ásatás után Howard Carter mégis rátalált egy lépcsősorra, amely az i. e. 14. században élt Tutanhamon – az egyetlen, addig fel nem fedezett fáraó – sírjának befalazott bejáratához vezetett. A kutatók több mint 5000 emléket hoztak felszínre, melynek javát a kairói Egyiptomi Múzeum őrzi.
Tutanhamon sírja
Fotó: Shutterstock
A kutatást Lord Carnarvon angol arisztokrata finanszírozta, aki a dicsőséget nem sokáig élvezhette: a felfedezés utáni évben meghalt, és innentől fogva a bulvársajtó minden, a felfedezéshez köthető halálesetet a „fáraó átka”-ként tartott számon, megihletve ezzel Agatha Christie-t is.
Ugyan 1922-ben leltek rá a sírkamra bejáratára, az ásatás és a kincsek felszínre hozatala hat évet vett igénybe.
Több ezer ókori tárgy került így a kairói Egyiptomi Múzeum tulajdonába – aranyozott ládák és trónszék, ékszerek, életnagyságú szobrok, és köztük a leghíresebb emlékek: Tutanhamon aranymaszkja és -koporsója.
Luxor
Fotó: Unsplash
A Nílus nyugati partján, Luxornál található Királyok völgye mind a mai napig vonzza a régészeket, utoljára 2005-ben találtak itt sírt, a 63.-at. A kutatók szerint a kevésbé jelentős uralkodó, Tutanhamon sziklasírját azért nem fosztották ki a sírrablók, mert a későbbi fáraók építőmunkásai rátelepültek, és a romok idővel befedték a bejáratot. A sírkamra kincsei mind a mai napig szolgálnak új információkkal. A British Museumban végzett kutatások alapján a fáraó mellé helyezett kancsókba valószínűleg vörösbort töltöttek – hogy a túlvilágon se szomjazzon az uralkodó.
A legújabb kutatások alapján néhány amerikai múzeum (Metropolitan, Brooklyn) által őrzött műtárgy-ól kiderült, hogy Tutanhamonhoz köthető, és felmerült a gyanú, hogy a felfedezők az egyiptomi hatóságok elől csempészték ki a kincseket a sírkamrából.
Az angol vonal
A kutatás mecénása, Lord Carnarvon dúsgazdag angol arisztokrata volt, akinek vidéki kastélyát a Downton Abbey sorozatból ismerhette meg a nagyközöség. Egyiptom-szenvedélyéről a Highclere-kastélyban látható kiállítás. Howard Carter Kensingtonban látta meg a napvilágot. Apja festő volt, az ő egyik gazdag megrendelőjének otthonában látott először ókori egyiptomi műtárgyakat, ami felkeltette az érdeklődését. Tizenhét évesen már a British Museum megbízásából utazott Egyiptomba.