Škoda, másképp – az elektromos Enyaq iV 80
A cseh márka elektromos autója már első látásra összetett és jól összerakott jármű benyomását kelti: nagy, tágas, de ezzel együtt dinamikus a megjelenése. A belső tér pedig a prémiumkategóriával vetekszik.

Az Enyaq a Volkswagen-konszern elektromos autók számára kifejlesztett MEB-platformjára épül, de formavilága radikálisan eltér konszernbeli ikertestvérétől, a Volkswagen ID.4 modelltől.
Fotó: Škoda
Az Enyaq tagadhatatlanul Škoda, másrészt teljesen hagyományos autónak tűnik, nem kérkedik feleslegesen elektromos mivoltával. Ha a vevő mégis szeretné ezt tenni, a magasabb felszereltséggel bíró modellek – felár ellenében – világító hűtőmaszkkal is kaphatók. Ám az, hogy a dizájnja nem annyira futurisztikus, mint a piacon lévő elektromos autók többségéé, nem jelenti azt, hogy nem tetszetős. Rövid első és hosszú hátsó túlnyúlás teszi arányossá a formát, a finoman lejtő tetőív pedig plusz dinamikát csempész a SUV-ok és a kombik között félúton lévő crossover megjelenésébe. Furcsamód a legnagyobb, 21 colos keréktárcsák sem hatnak magamutogatónak, jól illeszkednek a formavilágba. Alapáron 19 colos felnik járnak – azok sem kicsik...
Nem sci-fi, csak modern
Fotó: Škoda
Ennél is fontosabb azonban, hogy a kifejezetten az elektromos járművek számára fejlesztett platformnak köszönhetően a belső tér teljesen eltér attól, amit egy belsőégésű erőforrással hajtott autótól megszoktunk. A kompaktabb elektromos hajtáslánc jóval helytakarékosabb elrendezést tesz lehetővé (az akkumulátortelep a padlólemezbe került), ami látványos eredményekkel jár: miközben az Enyaq rövidebb, mint a Škoda Octavia, a helykínálat elöl-hátul a Superb limuzinéval vetekszik. A csomagtartó pedig nem csak öblös és jól pakolható, de számos praktikus részlettel látták el, így szinte mindent könnyen rögzíthetünk.
Az utastérben jól megfér egymással a hagyomány és a jövő technológiája. Ne számítsunk űrhajós dizájnra sci-fi kijelzőkkel, ám a klasszikus műszerfal így is szinte teljesen eltűnt. A kormány mögött egy kisebb digitális műszeregység nyújt tájékoztatást a vezetőnek, de a legfontosabb adatok, illetve a navigációs utasítások a szélvédőre kivetítve, egy head-up kijelzőn is láthatók. A belső világítás szintén a prémiumkategóriát idézi, az infotainment rendszert pedig 13 colos központi képernyőről irányíthatjuk. Az összeszerelés minősége és az anyagválasztás jóval nevesebb márkákat idéz, ebből a szempontból az Enyaq túlmutat a Škodától megszokott kereteken. Ráadásul már alapáron is jelentős számú belső szín- és anyagkombináció áll rendelkezésre.
Közel a nyolcvanhoz…
Fotó: Škoda
Az elnevezésben szereplő szám az akkumulátortelep kapacitására utal. A 80-as modell a legnagyobb, ezen kívül Romániában az Enyaq 60 kapható jelenleg. Az Enyaq 80 esetében a 82 kW-os névleges kapacitás mellett 77 kW volt felhasználható. Ez a gyári adatok alapján városban maximálisan 510 km megtételéhez elegendő. A gyakorlat természetesen eltér ettől, egyebek közt függ a sebességtől, a kinti hőmérséklettől és attól is, mennyire pakoltuk tele az autót. Ha hosszabb útra indultunk, gondolnunk kellett arra is, hogy töltőállomások sincsenek minden sarkon, így a biztonság kedvéért a hatótávolságot illetően mindig számoltunk egy kis tartalékkal. Nagyjából 200–250 kilométerenként töltöttük fel a kocsit, ami egy hosszú túrán elég kényelmetlen lehet. Gyorstöltéssel fél óra alatt 80%-os szint érhető el, ennyi időbe pedig pont belefér egy kávé meg némi nasi.
Kellemes utat!
Fotó: Škoda
Városi használatra vagy rövidebb távú utakra azonban kifejezetten előnyös az elektromos Škoda használata. És nem csak környezetvédelmi, illetve költségcsökkentési szempontok miatt. Egyszerűen azért, mert gondtalan, csendes és kényelmes utazni vele/benne: azonnal reagál a menetpedál lenyomására, a futóműve kiváló, a nagy tömeg ellenére a kanyarokban is stabil, és a rosszabb utakon is komfortosan visz minket. Az adaptív tempomatot és a sávtartó automatikát gyakran kikapcsolják a sofőrök, érzékenységük miatt ugyanis sokszor feleslegesen lépnek működésbe. Nem úgy az Enyaq esetében: a sávtartó asszisztens csak akkor vibrál és korrigál, ha a kerék érinti a vonalfelfestéseket. Hasonlóan visszafogott az adaptív tempomat is, amely előbb a head-up kijelzőn figyelmeztet arra, hogy lassabban haladó járművet észlel előttünk és csak ezután kezd enyhén lassítani. Ha pedig indexelni kezdünk, az autó folyamatos gyorsításba kezd – pont, ahogy ez életszerű.
3 KEDVENC EXTRÁNK
Fotó: Škoda
„Exit warning" funkció
Apróságnak tűnik, de azért sok kellemetlenségtől kímélhet meg minket: a radaralapú rendszer fény- és hangjelzéssel figyelmeztet, ha egy autó vagy kerékpáros közeledik hátulról, miközben ki akarunk szállni.
Gesztusvezérlés
Az infotainment rendszer számos funkcióját irányíthatjuk egyszerű kézmozdulatokkal: például átválthatunk egy új rádióállomásra.
MOON 2GO töltőkészlet
A feláras töltőberendezés minden áramforrást hozzáférhetővé tesz – maximálisan 22 kW töltőteljesítményig.
ŠKODA ENYAQ IV 80
Fotó: Škoda
- MOTOR – Elektromos
- TELJESÍTMÉNY – 204 LE
- NYOMATÉK – 310 Nm
- VÉGSEBESSÉG – 160 km/h
- HATÓTÁV – 510 km
- MÉRETEK (H/SZ/M) – 4649/1879/1616 mm
- CSOMAGTÉR – 585/1004 l
- ALAPÁR – 47 610 euró