Íme, hogyan használjuk télen a hidegtől irtózó villanyautót!
A villanyautók akkumulátorainak teljesítménye csökken fagypont alatt. Ugyanakkor a világon Norvégiában a legmagasabb az utakon futó e-autók aránya, pedig az ország nem az enyhe teleiről híres. Van tehát megoldás, még ha kompromisszumokat is kell kötni.

Nemrég írtunk arról, mire kell figyelnünk télen, ha dízelautóval közlekedünk, most azt ismertetjük, miként használhatjuk ki maximálisan a villanyautó teljesítményét.
Az akkumulátorok 10 és 30 C° között teljesítenek a legjobban – ez ugyanúgy igaz a mobiltelefonra, mint az elektromos autókra is. A kánikula is árt nekik, de még jobban az, ha fagypont alá csökken a hőmérséklet. Ha az akkucellákban lévő elektrolit megfagy, jelentős károkat okozhat, ezért a legtöbb gyártó védelmi rendszerrel szereli e-autóit: például automatikusan bekapcsol az akkumulátor fűtése.
Mennyi az annyi?
Fagyos időszakban tehát csökken a hatótávolság, de mennyivel is?
Nehéz erre pontos választ adni, hiszen a villanyautók energiafogyasztása a vezetési stílustól és a bekapcsolt tartozékok (télen például az utastér fűtése) energiaigényétől is függ. Egy öt villanyautóval végzett amerikai teszt alapján tartósan -7 ˚C hőmérsékleten 41%-kal csökkent a kapacitás. Egy átfogó norvégiai próba viszont kedvezőbb képet mutatott: ott is öt autót nyúztak a hidegben, a hatótáv pedig 7-33% közötti mértékben esett, ráadásul a szigorú WLTP-ciklus szerint mérve.
Fotó: Skoda
Vagyis, az elektromos autókat városban használóknak gyakrabban kell feltölteniük járművüket, de nem kell tartaniuk attól, hogy az út mentén ragadnak a teljesen lemerült akkuk miatt. Hosszabb útra azonban csakis alapos tervezéssel érdemes indulni a fagypont alatti időben, és a töltési megállók beiktatásánál a szokásoshoz képest legalább 30 százalékkal rövidebb hatótávolsággal számoljunk. Emellett hosszabb töltési idővel is – a fagyban ugyanis nemcsak az akkumulátorok kapacitása csökken, de töltésük is nehezebbé válik, főleg a gyorstöltés. A lassabb, egyenáramú töltés kíméletesebb az akkumulátorral.
Mit tehetünk?
Az egyik megoldás a fűtött garázs, hiszen ilyenkor csak menetközben érinti a hideg az autót.
Aki csak teheti, a hideg éjszakákon hagyja a töltésen a négykerekűjét, mert a legtöbb e-autó a maximális töltöttségi szint elérése után is vesz fel energiát az akkumulátor melegen tartására. Modelltől függően arra is van lehetőség, hogy mobiltelefonos alkalmazásról, távolról is be lehessen kapcsolni a fűtést – ha az autó rajta van a töltőn, akkor ezt is érdemes megtenni indulás előtt, mert így a fűtést útközben egy darabig még nem kell az akkumulátorról táplálni. Egy másik tényező a vezetési stílus: visszafogottabb módon autózva akár 10-20 kilométerrel több tehető meg.
Vigyázat, télen is gyors!
Fotó: Skoda
Az e-autók egyik nagy előnye a kitűnő gyorsulás, hiszen a motor egyből leadja a maximális forgatónyomatékot. A csúszós téli utakon azonban ezzel is csínján kell bánni, és nemcsak az energiafogyasztás miatt. A kerekek ilyenkor túlpöröghetnek, a hátsókerék-meghajtású modellekkel akár ki is csúszhatunk az útról. A télen amúgy is hasznos energiatakarékos üzemmód egyben a nyomatékot is korlátozza, így az óvatosabb indulás mellett ezt is mindenképpen kapcsoljuk be.