Top 20 zeneszám – vezetés közben
A Seat megrendelésére Nagy-Britanniában végzett felmérés arra jutott, hogy a sofőrök 90 százaléka számára külön örömforrás a zenehallgatás az autóban.

Az örömérzetért a dopamin nevű neurotranszmitter felelő az agyban, amelynek termelését egy kellemes inger válthatja ki – mint például egy szám, ami nagyon tetszik nekünk. Az autóvezetők jelentős része többnyire a kedvenc zenéit hallgatja a volán mögött – legalábbis ezt álltja a Seat által Nagy-Britanniában végzett reprezentatív felmérés, amelyben 2000, 18-84 év közötti sofőrt kérdeztek erről.
Fotó: Seat
Bár nehéz összeegyeztetni az egyéni preferenciákat, a felmérésben résztvevők többsége rock- és popzenét hallgat – 64 százalékuk szerint a kedvenc számaik alapvetően befolyásolják a kedélyállapotukat. Ilyen hatást vált ki a Queen egyik legnagyobb slágere: a vezetés közben hallgatott számok Top 20 listáját az 1975-ös Bohemian Rhapsody vezeti. Ez első tíz helyet többnyire örökzöld slágerek foglalják el a hetvenes-nyolcvanas évekből.
Top 20: a brit sofőrök vezetés közbeni slágerlistája
3.Bon Jovi: Livin' on a Prayer
4.The Proclaimers: I'm Gonna Be (500 miles)
6.Katrina and the Waves: Walking on Sunshine
7.Wham!: Wake Me Up Before You Go Go
9.Cindy Lauper: Girls Just Wanna Have Fun
10.Black Eyed Peas: I Gotta Feeling
11.Marvin Gaye & Tammi Terrell: Ain't No Mountain High Enough
12.Journey: Don't Stop Believing
14.The Greatest Showman: This Is Me
17.The Darkness: I Believe in a Thing Called Love
18.Bob Marley: Three Little Birds
A sikeres zeneszámok 5 tulajdonsága
Fotó: Seat
Pablo Cano zenész és producer, több mint 500 szám szerzője szerint
- Ritmus. „A 2/4-es vagy 4/4-es ütem könnyen felismerhető és mozgásra serkenti a testünket".
- Harmónia. „Az egész hangok életerőt és örömöt sugároznak. A kevesebb néha több elve a zenére is érvényes: számos sláger 3-4 alapakkordból áll össze."
- Szerkezet. „Kell lennie egy belső logikának, hogy a dal stílusától függően a hallgató ráérezhessen arra, mi következik."
- Szöveg. „A lényeg, hogy mindenki megérthesse az üzenetet és azonosulni tudjon vele. Az egyik cél az empátia elérése."
- Refrén. „Egyszerűen dúdolható melódiának kell lennie. Mivel a hallgató erre emlékszik majd leginkább, kellő mennyiségben meg kell ismételni."