A Föld legbizarrabb természeti csodái, amelyek mintha más bolygókról csöppentek volna ide A Föld legbizarrabb természeti csodái, amelyek mintha más bolygókról csöppentek volna ide
Salar de Uyuni, Bolívia
Fotó: Shutterstock

2024-10-29

  • Drive
  • Világ
  • A Föld legbizarrabb természeti csodái, amelyek mintha más bolygókról csöppentek volna ide

A Föld legbizarrabb természeti csodái, amelyek mintha más bolygókról csöppentek volna ide

A Föld története során számtalan elképesztő szépségű természeti látványosságok jöttek létre, gondoljunk például a Niagara-vízesésre, a Plitvicei-tavakra vagy a pink árnyalatú Hillier-tóra. Akadnak azonban olyan természeti csodák is, amelyet mintha csak egy hollywoodi blockbuster film díszleteként építettek volna, rejtélyes módon. A The Travel cikke alapján összegyűjtöttünk néhányat.

Márvány barlangrendszer – Chile

A föld, a víz és a szél ereje formálta ezt a páratlan láványt nyújtó 6200 éves barlangrendszert, amely mintha egy festményből vagy egy fantasy film díszletéből bukkana elő. A szakértők szerint a mintegy 50 milliárd tonna 94%-os kalcium-karbonátból álló csíkos, színes falak Dél-Amerika legmélyebb tavának, a General Carrera-tónak a smaragd árnyalatú vizébén tükröződnek. A barlangrendszer három része a Katedrális, a Kápolna és a Barlang.

Roraima-hegy – Venezuela, Brazília és Guayana határán

A szinte teljesen függőleges táblahegy a Föld egyik legrégebbi geológiai formációja, amelynek korát legalább 2 milliárd évesre becsülik. Mivel a rengeteg vízesés miatt vizes sziklafalak alaposan megnehezítik a megközelítését, sokáig rendkívül titokzatos helynek is számított. A hegy legmagasabb csúcsa a 2810 méteres Carro Maverick, elnevezése pedig a pemon indiánoktól ered: a Roraima jelentése „a patakok nagy és örökké termékeny anyja".

Pamukkale – Törökország

A Törökország délnyugati sarkában, Denizli városa közelében fekvő Pamukkalénak már a neve is beszédes: magyarul „gyapotvárat” jelent – amit alighanem annak köszönhet, hogy hófehér mészkőmedencéi és termálvízforrásai olyan látványt nyújtanak, mintha egy gyapotmezőre csöppennénk. A terület – Hierapolisz néven – már az ókori görögök és rómaiak idején is gyógyközpontként működött, napjainkban pedig több gyógyfürdő és hotel is a 35 Celsius-fokos termálvizére építi forgalmát. Az évente 3 millió látogató által felkeresett gyógyvizes medencék az UNESCO Világörökséghez tartoznak, és Törökország egyik legnépszerűbb idegenforgalmi látványosságai.

Fly-gejzír – Nevada, Amerikai Egyesült Államok

A nevadai sivitag rendkívül színes látványossága, a Fly-gejzír első látásra ugyan természetes képződménynek tűnhet, kialakulása mégis emberi tevékenységhez köthető: a vörös, barna, zöld és narancssárga színekben pompázó szikla 1964-ben nyerte el mai külsejét, amikor egy helyi vállalat kutat próbált fúrni a területén. A felszínre azonban forró víz tört fel, és hatására ásványi lerakódások képződtek a sziklán – ezek a folyamatok hozták létre a körülötte kialakult medencéket is. A szivárványos színeket is ezek az ásványok, valamint a sziklákon élő algák okozzák.

Salar de Uyuni – Bolívia
Image
Fotó: Unsplash

A világ legnagyobb egybefüggő sómezeje az egyik legszélsőségesebb és leglátványosabb természeti látványosság: a több mint 10 ezer négyzetkilométert beborító sivatag talaját 11 réteg, közel 120 méteres vastagságú só alkotja. Salar de Uyuni ugyan átlagos körülmények között is fantasztikus látványt nyújt, de egy kiadós esőzés lesz igazán lélegzetelállító: a víz ugyanis ilyenkor egy hatalmas tükörré varázsolja a tájat, olyan optikai illúziót hozva létre, mintha a felhők között sétálnánk.