Ezekben az országokban még mindig élnek a civilizációt kerülő, elszigetelt törzsek Ezekben az országokban még mindig élnek a civilizációt kerülő, elszigetelt törzsek
Fotó: Shutterstock

2024-10-17

  • Drive
  • Világ
  • Ezekben az országokban még mindig élnek a civilizációt kerülő, elszigetelt törzsek

Ezekben az országokban még mindig élnek a civilizációt kerülő, elszigetelt törzsek

Bár első hallásra igencsak hihetetlenül hangzik, de még 2024-ben is léteznek olyan emberi közössgek, amelyek nem is hallottak az internetről, nem láttak még felhőkarcolókat vagy sosem ültek még autóba. Ezek a civilizációtól szándékosan távol maradó, életüket továbbra is a természetben elképzelő törzsek sok esetben agresszívan reagálnak a külvilág közeledési kísérleteire, ezért, valamint a lehetséges fertőzések elkerülése végett a szakemberek sem javasolják, hogy kapcsolatba próbáljunk lépni velük. Lássuk, merre is élnek ezek a közösségek, és mi az, amit mégis tudni lehet róluk.

Bolívia

A tengerektől elzárt dél-amerikai állam egyes régióiban több izolált törzsről is tudunk. Ilyen például a világ egyik legveszélyesebb helyeként számontartott Madidi Nemzeti Park dzsungeles területén élő Toroma, amelynek jogait a bolíviai kormány is elismerte, egy jókora területet kerítve el számukra a nemzeti parkban. Ezen kívül bizonyított a Pacahuras-törzs létezése is, amely az ország északkeleti részén, a brazil határ közelében él.

Brazília

Dél-Amerika legnagyobb kiterjedésű országában is mintegy 100 izolált törzs létezik, amelyek tagjai a jelek szerint semmi szükségét nem érzik annak, hogy kapcsolatba lépjenek a modern világgal. Legnagyobb részük az Amazonas menti őserdőkben él, és tizenkettőt sikerült eddig közülük azonosítani: Awa, Piripkura, Zo'é, Kawahiva, Korubo, Isconahua, Matsigenka, Matsés, Mashco-Piro, Mastanahua, Murunahua (vagy Chitonahua), Nanti és Sapanawa.

Kolumbia

Bár más államok hatóságai is igyekeznek megvédeni az őslakosokat, a The Travel cikke szerint Kolumbia valóban kiemelt figyelmet fordít az ilyen elszigetelt törzsekre. Az ezek által benépesített egyik legfontosabb területnek a hatalmas, közel 30 ezer négyzetkilométeres Chiribiquete Nemzeti Parkot tartják, ahol olyan már ismert törzsek élnek, mint például a Nukak, a Carabayo, a Yuri, a Passé, és a Karijona.

Ecuador

Jelenlegi tudásunk szerint Ecuador területén két különböző elszgetelt törzs is él: a félig nomád életmódot folytató Tagaeri és a Taromenane tagjai elsősorban a Yasuni Nemzeti Park területén mozognak. Az állam vezetése 2007-ben mindenki számára megtiltotta a megközelítésüket.

Peru

A perui őslakosok mai napig saját közöségeiben élő része rendkívül nehéz helyzetben van, mivel az országban – elsősorban az amazóniai régióban – zajló ipari méretű fakitermelés egyre jobban fenyegeti életterüket. Emiatt a törzsek egyre gyakrabban kényzserülnek elmenekülni azokról a helyekről, amelyeket évszázadok óta otthonuknak tartanak. Az egyik legismertebb ilyen törzsnek a Mascho-Piro számít, de a Kakataibo, Isconahua, Matsigenka, Mastanahua, Murunahua, Nanti és Yora népcsoportok is felbukkantak Peru természetközeli területein.

Paraguay

A paraguayi törzsek fennmaradását nem csupán a fakitermelés, hanem az állattartás is veszélyezteti, elsősorban szarvasmarha-legelők folyamatos terjeszkedése. Jelenlegi ismereteink szerint a rohamos mezőgazdasági célú erdőirtás nagyrészt a nomád életmódot folytató, de mezőgazdasággal is foglalkozó Ayoreókra jelenti a legnagyobb veszélyt.  Emellett a Totobiegosode törzs létezése is ismert, de rajtuk kívül számos más őslakos is élhet az Amazonas paraguay-i vidékén.

India

A világ leghíresebb elszigetelt törzse alighanem a Bengáli-öbölben fekvő Északi-Szentinel-szigeten élő, a külvilággal szemben különösen agresszív szingaléz csoport. A modern civilizáció számára a mai napig érintetlen sziget lakóiról ezért a tudósok sem rendelkeznek részletes információkkal.

Indonézia

Feltételezések szerint Indonézia szigetein (több mint 18 ezer alkotja az országot) is számos népcsoport létezhet, amely távol tartja magát a modern világtól. A legtöbben Új-Guinea nyugati részén lehetnek, mint  például a Baduy/Kanekes- és az O’Hongana Manyawa-törzs, azonban a bányászat fokozatos térnyerése miatt egyre többen találkoznak a civilizációval. A több száz etnikai és nyelvi csoportból álló Indonéziának ráadásul nincs az őslakosok védelmére vonatkozó törvénye, ezért már több kutató és újságíró is próbálkozott akaratuk ellenére megközelíteni az izolált törzseket.

Vanuatu

A Föld egyik legkevésbé látogatott területének számító óceániai ország szigetein több elszigetelt törzs is él, amelyek közül a Ni-Vanuatu, a NYakel, a Kastom és a Mareki a legismertebbek.

Venezuela

A Dél-Amerika északi részén fekvő országban nem minden törzs teljesen elszigetelt, de számos olyan népcsoport is akad, amely nem kíván érintkezni a modern világgal. Rendkívül sebezhető törzsekként azonban, sajnálatos módon, az elmúlt évek során többször is bűnözők támadtak rájuk, de fennmaradásukat az illegális bányászat és a különféle betegségek is veszélyeztetik.