2024-09-18
Spanyol kistelepülések, ahol még mindig örömmel látják a turistákat
Feltűnő egyenlőtlenséget mutat Spanyolország idegenforgalma: miközben a legkedveltebb úti célok évek óta megszenvedik a túlturizmust, a kisebb falvakból nagyon is hiányoznak a látogatók. Utóbbiak felfuttatására jött létre a Los Pueblos Más Bonitos de España elnevezésű szervezetet, amely az ibériai ország 116 csodaszép, de olykor az elnéptelenedéssel küzdő kistelepülését népszerűsíti. Íme három közülük!
A spanyol falusi turizmus sikerének egyik legjobb példája az ország északkeleti részén, Zaragoza tartományban található Anento: az alig 105 fő lakosú település az elmúlt 10 évben évi 2000 főről 45 ezerre növelte látogatói számát. A 12. századi gótikus templom tökéletes kiegészíti a zöld völgyben fekvő hagyományos, középkori házak látványát. A tengertől ugyan mesze van, de a kristálytiszta vizű Aguallueve-forrás miatt nem lesz hiányérzetünk. Anento vendégszerető lakói ráadásul az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet fordítanak a turizmusra: több új étterem, hotel és agrárturisztikai lakás is nyílt a látogatók számára.
Az aragóniai Teruel tartományban fekvő településen jelenleg csupán 114 állandó lakos él, de ez a könyveknek köszönhetően rövidesen megugorhat. A falu életét megváltoztató ötlet a Mi Pueblo Lee irodalmi fesztiválon merült fel először, amikor egy írónő az X-re is posztolta a kérdést: miért nincs egyetlen könyvtára sem annak a falunak, amely nevében is viseli könyv (libro) szót?
Az idei év végén pedig egy könyvtár építése is elkezdődik, amely párhuzamosan szállodaként is működik majd. A kitört irodalmi láz hatására a librosi utcákat is átkeresztelték híres írók neveire, a tervek között pedig egy lámpákkal és idézetekkel dekorált „irodalmi utca” is kialakítása is szerepel.
A Málagától kétórás vonatútra található andalúziai Guadixot nem véletlenül nevezik „Európa barlangfővárosának”: az olajfaligetek és sziklák között megbújó kisváros ugyanis egy komplett barlangrendszerre épült. Egyesek már az őskorban is lakóhelyül szolgáltak, de manapság a turisták is szívesen elalszanak bennük. Granada tartományban már lassan 30 éve nyílt meg az első barlanghotel, mára pedig már több mint kétezer ilyen szálloda akad az UNESCO Geoparkká minősített területen.
“Az UNESCO Geoparkká válásunk sokat segített, igazából ez a kitüntetés tette fel a várost a turisták térképére” – véli María Paz Expósito Aranda, a helyi turisztikai hivatal munkatársa. Az idegenforgalom fellendüléséből nem csak a szállásadók profitálnak: a faluban több borászat, étterem, spa és kápolna is található – utóbbiak közül az évente nagyjából 50 ezer látogatót fogadó, föld alatti San Pedro Poveda. A központban emellett felkereshetjük az ókori római színházat, a barokk katedrálist és a mór erődöt (alcazaba) is.
Olvasd ezt is!