Hogyan béreljünk autót? Gyakorlati tanácsok a kellemetlenségek elkerüléséhez!

Számos helyzeteben egyszerűbb és kénylemesebb autót bérelni utazás közben. Lássuk, hogyan tegyük ezt okosan!

Fotó: Unsplash

Ha egy városban van szükséged autóra, akkor a legegyszerűbb, ha car sharinget, azaz közösségi autózást veszel igénybe. Ehhez csak okostelefon és egy applikáció letöltése szükséges, és sokkal gyorsabb, mint kölcsönzőből bérelni. Ha ez a lehetőség nem adott, akkor viszont figyelj arra, hogy ne kövesd el a leggyakoribb hibákat.

Szervezés kérdése

Fotó: Pexels

A legtöbben megfeledkeznek utazás előtt az autóbérlés megszervezéséről, mert elsőbbséget élvez a repülőjegy és a szállásfoglalás, holott ha nagyobb távot akarunk megtenni autóval, akkor az autót is érdemes előre lefoglalni, főleg, ha van valamilyen speciális igényünk (gyerekülés, sok üléses autó, kabrió stb.). Mindig nézd meg előre, mennyibe kerül naponta az a modell, amit kinéztél, előfordul, hogy az adó nélküli, nettó árat tüntetik fel és aztán fizetéskor jön a hidegzuhany, amikor teljes összeget kiszámlázzák.

Benne van a biztosítás?

Fotó: Pixabay

Először is, ellenőrizd, mire terjed ki a te utazási biztosításod, vagy hogy a hitelkártyádhoz jár-e valamilyen biztosítás. Sokszor az autóbérlési díjban benne van a biztosítás összege, így nem kell külön erre még egy vagyont költened. Mielőtt aláírod az autóbérlési szerződést, figyelmesen olvasd el, hogy milyen kárt fedez a biztosító, de általában lopásra is kiterjed. A kártyafedezetedet is nézd meg, mert ha nincs elég összeg a számládon, akkor lehet, hogy autót sem tudsz bérelni, hiszen egy bizonyos összeget zárolnak a számládról kaució gyanánt, amit visszakapsz, ha épségben leadtad az autót.

Üzemanyag

Fotó: Pexels

Érdemes kiszámolni, mennyi benzinre lesz szükséged és úgy megállapodni a bérléskor. Sok helyen telitankkal adják ki az autót, de meg is kérik az árát, tehát lehet, hogy jobban jársz, ha nem így kéred és te tankolsz a legközelebbi kútnál. Készülj fel rá, hogy a repülőterek és az autópályák mellett mindig drágább az üzemanyag.

Pluszköltségek

Fotó: Pixabay

Amikor a nagy tervezésben mindent kiszámoltál, megszerveztél, lefoglaltál, akkor ne feledkezz meg a parkolási és autópályadíjakról sem. Sok szállásnál, sőt szállodáknál is ki kell fizetnie a vendégeknek a parkolódíjat, plusz a belvárosokban és óvárosi részeken nagyon magas parkolási díjakkal kell kalkulálni.

Ne fizess kiegészítőkért!

Fotó: Unsplash

Ha megbízható okostelefonod van, és a telefonos szolgáltatások is működnek külföldön, akkor ne bérelj GPS-t a kocsihoz, hiszen a telefonodban ott a Google Maps. Sőt, gyerek autósülést sem kell feltétlenül borsos összegért igényelned, hiszen a repülőtársaságok többsége ingyen felengedi a gépekre a gyereküléseket és ülésmagasítókat, és akkor lehet, hogy jobban megéri a sajátot vinni repülővel és azt beletenni a bérelt autóba. A gyerekülés bérlése általában olyan drága, hogy abból szinte már ülést is lehetne venni.

Nézd át alaposan

Fotó: Unsplash

Mindig érdemes az autóbérlés előtt kipróbálni az autót, hogy minden lámpája ég-e, nincsen semmi működési hibája, nem koszos vagy sérült – ez utóbbi legalább olyan fontos, minthogy fog-e a fék, mert ha nem ép autót viszel el, akkor a javítás, tisztíttatás költségeit rád srófolhatják. Az autó állapotáról kell, hogy legyen egy külön lap a szerződésben, ezen a check listen mindenképp menj végig: a horpadások, karcolások, rozsdafoltok, kárpitszakadások mind számítanak. Indulás előtt az üzemanyagszintről is meg kell győződni, hiszen annyi benzinnel kell majd leadni az autót, amennyivel elvittük.

AMI MÉG ÉRDEKELHET