Nem tudod, hol, mikor, mennyi borravalót illik adni? Segítünk eligazodni!

Szinte minden országban más a szokás, és van, ahol még törvény is meghatározza, mennyit illik adni a szolgáltatásért.

Fotó: Shutterstock


​Európa

Európában mindenhol a fogyasztás után, fizetéskor szokás jattot adni.

A legtöbb helyen már a számlán feltüntetik a 10-12%-os szervizdíjat, és ezen felül nem várnak el semmiféle juttatást. Franciaországban például a számlán kell kötelezően feltüntetni a szervizdíjat, míg Olaszországban az étlapon olvashatjuk, hogy mennyit kell majd pluszban fizetnünk. Ha a szervizdíjat nem látjuk a számlán, akkor minimum 10% borravalót illik adni. Az is sok helyen bevett szokás, hogy a pubokban, bárokban a pultost olykor meghívják a vendégek egy italra, vagy ha van borravaló-gyűjtő edény, akkor oda dobnak be a felszolgáló-csapatnak egy kis pénzt. Taxisoknak felkerekítik a viteldíjat, míg a szállodai hordároknak vagy megszabott díjuk van, vagy 2-5 eurót adjunk nekik. Az idegenvezetőknek, túravezetőknek – ha nagyobb cégek alkalmazottai – a befizetett út árának 10-20%-át illik adni.

​Amerika


Az Egyesült Államokban és Kanadában nincs szervizdíj, de 15-25%-os borravalót általában hozzádobnak a vendégek a számlához attól függően, mennyire volt jó a kiszolgálás és mennyire elegáns az étterem vagy a bár – ha nagyon puccos helyre ülünk be, akkor a 25%-os jatt az általános. Ha pultnál kérünk italt, akkor italonként 1 dollárt diktál az illem. A taxisoknak ugyanúgy 10%-os borravalót érdemes adni, mint itthon, a szállodai hordárok pedig 1-2 dollárral már elégedettek, de persze örülnek az 5 dollárnak is...

Fotó: Shutterstock

Mivel a dél-amerikai országokban sokkal alacsonyabbak a fizetések, mint Észak-Amerikában, a szolgáltatóiparban nem várják el, de örülnek a magas borravalónak. A vendéglátóhelyeken a 10%-os jatt a megszokott, míg egy taxisofőr nem vár el jutalmat, de nagyon örül, ha kap egy kis pluszt. Mexikóban, Nicaraguában, Argentínában és Peruban gyakran felszámolják a szervizdíjat, de figyeljük a számlákat, hiszen ezekben az országokban nem egységes a rendszer.

Az idegenvezetőknek itt is jár a 10%-os jatt.

Ázsia

Ázsia hatalmas és ennek megfelelően a szokások is nagyon eltérőek, egyben azonban hasonlítanak: a nyugati országokkal ellentétben a legtöbb helyen nem illik borravalót adni, hacsak nem tüntetik fel a számlán a plusz díjat. Azokon a helyeken, ahol sok nyugati megfordul vagy történelmi okokból az európai szokások jobban keveredtek a helyi kultúrával (ilyen hely Hongkong vagy Makaó), egy-egy elegáns étteremben örülnek a borravalónak, de Kína, Burma, Szingapúr és Tajvan területén egyáltalán nem megszokott ez a fajta köszönetnyilvánítás. Délkelet-Ázsia más országaiban (Kambodzsa, Thaiföld, Vietnam, Indonézia, Malajzia) viszont, ahol rohamosan növekszik az európai turisták száma, egyre népszerűbb a jatt elfogadása, de itt sem várják el.

Fotó: Shutterstock

  • Indiában 7-10%-os borravalóra számítanak átlagosan, de minél nagyobb a fizetendő összeg, annál kisebb a jatt összege, tehát nem arányosan kalkulálnak vele.
  • Japánban nem illik borravalót adni a vendéglátóhelyeken, nem várják és nem is szeretik elfogadni, inkább visszautasítják. Az idegenvezetők, túravezetők azonban elfogadják a borravalót, de akkor sem sértődnek meg, ha nem adunk.
  • A Közel-Keleten a 10-15%-os jatt az elfogadott, de a nagyon modern városok (Dubaj, Katar) éttermeiben és szállodáiban számíthatunk rá, hogy a számla végén feltüntetik a szervizdíjat. A hotel alkalmazottainak és a taxisoknak szintén illik adni egy kevés borravalót. Izraelben általában 10%-os szervízdíjat kérnek az éttermekben, bárokban, bisztrókban.

​Afrika

A kontinensen Egyiptomban, Marokkóban és a Dél-Afrikai Köztársaságban fordul meg a legtöbb turista, így ezekben az országokban a menő helyeken 10%-os szervízdíjat számolnak fel a számlán. Ha nagyon elégedettek vagyunk a szolgáltatással, de nincsen szervizdíj, akkor hasonló mértékű borravalót szokás hagyni az asztalon, pulton.

A londinerek és a takarítónők nagyon keveset keresnek a szállodákban, így nekik ugyanúgy kedvezünk a borravalóval.
AMI MÉG ÉRDEKELHET