Hol máshol, mint Dubajban? Most éppen a világ legnagyobb mesterséges korallzátonyán dolgoznak!

A fenntartható városok fejlesztésével foglalkozó URB iroda bemutatta a "világ legnagyobb óceánhelyreállítási projektje", a Dubai Reefs terveit.

Illusztráció: URB

Az URBfő profilja a népességnövekedés, az urbanizáció és a klímaválság hatásainak kezelését célzó intelligens, zéró károsanyag-kibocsátású városrészek fejlesztése, így korábban részt vett fenntartható negyedek tervezésében és építésében az ománi Yitiben és az Abu Dzabihoz tartozó Jasz-szigeten.

Illusztráció: URB

Egy 2018-as tanulmány szerint az Egyesült Arab Emírségek partjainál a korallok 73%-a elpusztult, nagyrészt az éghajlati válság és az emberi tevékenység miatt. A metropolisz partjaihoz tervezett Dubai Reefs megépítésével ezt a folyamatot fordítanák vissza: egy fenntartható mesterséges zátonyt építenének, amely számos lakó-, vendéglátó-, bevásárló-, oktatási és kutatási létesítményt kínál majd. A 199 négyzetkilométeres zátony több mint egymilliárd korall és 100 millió mangrove természetes élőhelyét teremti meg, miközben Dubaj a tengerkutatás, az ökológiai regeneráció és az ökoturizmus egyik nemzetközi központjává válik majd.

Illusztráció: URB

A projekt középpontjában álló tengeri intézet Dubaj partmenti környezetének védelmén dolgozna, a műanyaghulladék eltüntetésére irányuló globális óceántisztítási kezdeményezések élére állva. A Dubai Reefs szálláshelyeit napelemekből, vízenergiából és hullámfarmokból származó megújuló energiával látják el, a látogatók pedig egyedülálló tengeri ökoturisztikai élményekkel gazdagodhatnak a futurisztikus úszó öko-kabinokban. A tervek szerint a regeneratív óceáni mezőgazdaság biztosítja majd az élelmezésbiztonságot és a zöldebb gazdaságot, Dubaj part menti ökoszisztémája pedig hosszú távú szén-dioxid-elnyelőként működne.

Videón a DUBAI REEFS

www.youtube.com

DUBAI REEFS
AMI MÉG ÉRDEKELHET