Bejgli és gyertyagyújtás helyett... Furcsa karácsonyi szokások a nagyvilágból!

Vannak olyan országok, népek, ahol sokkal kevésbé meghitt tradíciók is élnek a karácsonyhoz kapcsolódóan.

Kik azok a Yule-fiúk, miért esznek KFC-t a Japánok karácsomykor és mivel járnak templomba Venezuelában? Mindezek mellett arra is választ adunk, mit keres a székelő figura a katalóniai betlehemekben!

​GÖRKORCSOLYÁVAL A TEMPLOMBA – VENEZUELA

Fotó: Pixabay

Caracasban, Venezuale fővárosában decemberben tombol a nyár, tehát talán nem is annyira meglepő, hogy az emberek görkorcsolyáznak. Akik mindemellett nagyon vallásosak is, a kora reggeli misére mindennap görkorival érkeznek. Ez a furcsa rítus a karácsony előtti héten zajlik, és olyannyira elterjedt, hogy a venezuelai fővárosban reggel 8 óráig rengeteg nagy forgalmú utat lezárnak, hogy a hívők biztonságosan eljussanak a templomba.

 KARÁCSONYI RÉM – IZLAND

Illusztráció: Icelandair

Izlandon trollok, vagyis a rakoncátlan Yule-fiúk hozzák az ajándékot a gyerekeknek. A karácsonyt megelőző 13 napon a Yule-legények mindegyike felváltva látogatja a gyerekeket, mindennap egy kis csínytevéssel lepi meg őket, és minden trollnak más a „szakterülete": az egyik az ajtót csapkodva ijeszteget, a másik az ablakon kukucskál be, a harmadik kajalopó és így tovább. És hogy milyen ajándékot hagynak ott a manók? Édességet vagy rohadó krumplit...

​CAGANER A BETLEHEMBEN – KATALÓNIA

Fotó: Flickr/Oriol Gascón i Cabestany


A caganer egyszerű parasztfigura, amelyet székelés közben, letolt nadrággal ábrázolnak, és Katalónia betlehemeiben helyeznek el. A katalánok a caganereket annyira fontosnak tartják, hogy a kormány korábbi próbálkozásai, hogy eltávolítsák a nyilvános betlehemekről, széles körű vitákat váltottak ki. Ma már a caganerek hírességeket is ábrázolnak, például az egész fociválogatottat meg lehet venni guggoló pózban, de politikusok, vagy az angol királyi család is megvásárolható caganerként.

Hogy mit keres egy kakiló bábu a karácsonyi betlehemekben?

A legegyszerűbb és legelterjedtebb elmélet szerint a földműves ember ezzel a tettével termékennyé teszi a talajt (trágyázza), ami bőséges termést eredményez, azaz szerencsét hoz.

GYORSÉTTERMI MENÜ – JAPÁN

Fotó: Shutterstock

A szigetországban egy gyorsétterem-lánc étele lett sok családban a karácsonyi fogás: a jól ismert fűszeres sült csirke a Kentucky Fried Chickentől. De hogyan történhetett ez? A hagyomány a hetvenes években terjedt el, amikor az amerikai KFC gyorsétterem karácsonyi reklámkampányt indított, ám ekkor még ők sem gondolták, hogy ekkora sikere lesz, hiszen évtizedek óta tartja magát ez a hagyomány. A kampány szlogenje ez volt: „Kentuckyt karácsonyra”! A kampány amúgy az egész világot bejárta, Japánban pedig tartósan népszerű maradt.

AMI MÉG ÉRDEKELHET