Hogyan etessük télen a madarakat, hogy nekik is jó legyen?

A Magyar Madártani Egyesület összeállította a természetszerető városlakóknak, hogyan, mikor és mivel etessék a szabadon élő madarakat.

Fotó: Shutterstock

Tudtad például, hogy költési időszakban tilos maggal etetni a madarakat, mert a fiókák nem tudják megemészteni a magokat?

Sokan nem tudják, hogy vannak olyan vándormadarak, amelyek nálunk telelnek, nekik ez az enyhe hőmérséklet, hiszen tőlünk északabbra fekvő, fagyosabb tájakról jönnek. Ezeken a madárfajokon kívül van rengeteg olyan madarunk, ami nem vándorol, tehát mind a négy évszakban itt élnek – ez a természetes lakóhelyük, vagyis etetés nélkül is túlélnék a telet. Ha az időjárás vagy a hólepte táj miatt elfogyna az élelem, a madarak egyszerűen tovább vándorolnának olyan helyre, ahol van elég hozzáférhető táplálék.

Fotó: Shutterstock

Kedvtelésből persze lehet etetni a madarakat, hogy nézegethessük őket, amikor a madáretetőhöz repülnek enni. Etessük úgy őket, hogy ne ártsunk sem nekik, sem a környezetnek! Ehhez a következőket érdemes betartani:

  • Az etetési időszak az első tartós fagyoktól a fagyok végéig tart (kb. december elejétől március végéig).
  • Tökéletes táplálék a fekete napraforgómag, emellett tehetünk még ki almát és vadbogyókat (vadszőlőt, borostyánt, tűztövist, nyugati ostorfát, csipkebogyót) és akár némi állati zsiradékot (elsősorban kacsa-, liba- és sertéshájat).
  • A madáretető nem szemetes, ne adjunk nekik ételmaradékot, ne kísérletezzünk velük!
  • Itassunk is, sőt talán azt előbb el is lehet kezdeni, mert sok fajnak a téli ivó- és fürdőhely az igazán csábító.
A költési időszakban tilos maggal etetni, mert a fiókák nem tudják a magot megemeszteni, így kínok közt, tömegesen éhen halhatnak a kicsik.
AMI MÉG ÉRDEKELHET