HOVÁ UTAZZUNK OLASZORSZÁGBAN? ÍME, A Déli RÉSZ LEGFONTOSABB CÉLPONTJAI! (2. RÉSZ)

Olaszország világszerte számtalan utazó álma, az európai kultúra egyik bölcsője.

Fotó: Unsplash

Örömmel kalauzoljuk végig olvasóinkat da Vinci, Michelangelo és Botticelli hazájának felejthetetlen tájain. Cikksorozatunkban először az ország északi részét mutattuk be, most pedig Itália déli része felé vesszük az irányt!

Fotó: Unsplash

Pompeji

Szicília, Puglia, Szardínia: a lágy, homokos strandoktól a drámai sziklás partszakaszokig mindent megtalálunk az ország tőlünk távolabb eső felében. Itt várnak ránk az olyan, képeslapokról ismert nagyvárosok, mint Nápoly, Palermo és Bari, ám lélegzetelállító történelmi helyszínekben sincs hiány, gondoljunk csak Pompejire vagy a Herculaneumra. Nem csoda, hogy lépten-nyomon figyelmünkre érdemes látnivalót találunk: itt hagyták évezredes nyomaikat a görögök, a rómaiak, az etruszkok, az arabok, sőt, még a normannok és a bizánciak is.

Dél-Olaszország mintha másik világ lenne; minden az életöröm, a család, a szórakozás, valamint természetesen a riposo (szieszta) körül forog.

Rengetegen élnek turizmusból, ami szinte végtelen programlehetőséget, gasztronómiai kalandozást, kulturális látványosságot ígér. Persze, csak akkor, ha sikerül elszakadnunk az azúrkék tenger mellől. Felfedeznivaló szép számmal akad, ezért megéri túracipőre cserélni a békalábat.

Capri

Fotó: Shutterstock

Az olasz csizmát ölelő tengerek hullámaiból számtalan sziget emelkedik ki, rajtuk méretben, stílusban, építészetben, konyhában egymástól gyakran homlokegyenest eltérő, mégis egytől egyig hamisítatlanul olasz településekkel. Az árnyas óvárosokat, a zajos kikötőket, a nyaktörő sziklafalakról elénk táruló panorámákat elmesélni nem lehet, megélni viszont annál inkább!

A jól szervezett komphálózatnak hála, autóval is különösebb vesződségek nélkül bejárhatjuk úti céljainkat − csak győzzünk megegyezni, hová látogatunk el. A legszebb szigetekről szóló felsorolásunkat mi mással kezdhetnénk, mint Itália egyik ikonjával, Caprival? A tengerből kiemelkedő Faraglioni-sziklák már a kompról elvarázsolnak, a Giardini di Augusto botanikus kertből kinyíló horizontot megpillantva pedig végleg szerelembe esünk a tájjal. Mielőtt visszatérünk a szárazföldre, libegőzzünk fel a Monte Solaróra, és költsünk el egy kellemes vacsorát egy jó nevű étteremben. Ha kipróbálnánk a helyi különlegességet, válasszuk a ravioli capresit. A könnyed tésztaételt parmezánnal és érlelt caciotta sajttal, valamint majoránnával készítik, és paradicsomos-bazsalikomos szósszal tálalják.

Fotó: Unsplash

A búvárkodás szerelmeseinek, illetve a prehisztorikus világ rajongóinak ajánljuk a Szicíliától nyugatra fekvő, csendes Levanzót, ahol előbbiek egy római kori hajóroncshoz lemerülve, utóbbiak a Grotta del Genovese barlangrajzait tanulmányozva találják meg számításukat.

Fényűző szállásokért és exkluzív szórakozásért látogassunk az olasz elit által kedvelt Panareára, ahol viszont számítsunk rá, hogy mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk.

Ha kirándulni támad kedvünk, a kevéssé felkapott Caprera ideális választás. Az alig lakott sziget a Maddalena Archipelago Nemzeti Park része, növény- és állatvilága számos érdekes fajjal büszkélkedik. Ha kiszakadnánk egy napra a turisták forgatagából, keljünk korán, és járjuk be a hűs árnyékot adó fenyőfák alatt kanyargó ösvényeket.

Mezzogiorno

Fotó: Unsplash

Matera, Basilicata

A tömegturizmus hatásai alól mentesülő tartományok közé tartozik Campania, Puglia és Basilicata (együttes nevén a Mezzogiorno), valamint a köztudatban a mai napig az egykori szervezett bűnözéséről hírhedt Szicília. Az elmúlt években, évtizedekben mindkét terület hatalmas fejlődésen ment azonban keresztül, így kisebb városai, történeti emlékei kezdenek megjelenni a turisztikai toplistákon − érdemes tehát még most, viszonylag érintetlenül felfedeznünk kincseiket!

A három szárazföldi tartomány vidéki részei kiváló helyszínéül szolgálnak egy kis elvonulásnak, befelé fordulásnak.

Félretehetjük a hétköznapok rohanását, helyette belekóstolhatunk a délolasz falusi élet kortalan, lassú csörgedezésébe. Itt a lármás nagyvárosok vagy felkapott üdülők helyett a tengerpartok öbleibe épült apró halászfalvakat, mögöttük hatalmas olajfa-ligeteket, szőlőültetvényeket, szántóföldeket találunk. A nyílt tűzön grillezett tengeri halak és herkentyűk mellett a pecorino, a jellegzetes, sós juhsajt ígér különleges gasztronómiai élményt.

SZICÍLIA

Fotó: Shutterstock

Palermo

Szicília már jóval több mint a Keresztapa szülőhelye. A háromszög alakú sziget gazdasági és kulturális központja a zsibongó Palermo. Eklektikus, ám éppen ezért lenyűgöző székesegyháza az évszázadok során itt megfordult nemzetek nyomait mind magán viseli, míg a város utcái alatt a Capuchin-apátsághoz tartozó katakombák invitálnak minket hátborzongató sétára. Látogassuk meg a hétvégente megrendezett piacokat is, amelyek hétköznapi portékákkal és kulináris különlegességekkel ejtenek kísértésbe.

Fotó: Pixabay

A lávakövekből épült, pompás Ursino-kastélyért Catania felé vegyük az irányt. Bár a valóban hangulatos régi központ felfedezésre csábít, hagyjuk, hogy a láthatárt betöltő Etna elvonja figyelmünket. A legendás vulkán lábait a városból autóval kevesebb mint egy óra alatt elérjük − ne hagyjuk ki az életre szóló élményt! Apropó, ha kocsival utazunk, hajtsunk végig a szicíliai hegyvidék legszebb részeit érintő, 158 km-es szakaszon Catania és Enna között: roppant sziklák, elszórt épületek, az Etna és az égkék tenger váltakoznak majd szemünk előtt.

Top 3 kaland Délen:

Fotó: Unsplash

Furore


  • Homlokzatokból emelt szivárvány: a szardíniai Bosa színesre festett házaival csábít ráérős városnézésre.
  • A nyaralás szelfije: az Amalfi-parton fekvő, kevéssé ismert Furore és lélegzetelállító fjordja felett átívelő 30 méteres kőhíd remek fotótéma.
  • Séta egy aktív vulkánon: a Stromboli meghódítása páratlan kilátást ígér a Tirrén-tengerre és a Lipari-szigetekre.
AMI MÉG ÉRDEKELHET