Milyen az élet Japánban? 10 fontos tanács a turistáknak!

Hol együnk, mit próbáljunk ki, mit kerüljünk és mit tervezzünk meg jól Japánban? Most kiderül!

Fotó: Unsplash

Egy másik világ – halljuk a Japánból visszatérőktől. Az európai (és nemcsak) utazót általában számos kultúrsokk éri a felkelő nap országában. Lássuk melyek azok a szokások, helyzetek, amelyekre minden külföldinek érdemes előre felkészülnie.

NINCS BORRAVALÓ

A japánoknál nem létezik borravaló, így ha a fizetéskor plusz pénzt hagyunk a pincérnek, nagyon zavarba hozzuk vele. Nagy valószínűséggel addig nem enged el bennünket a vendéglátó, amíg vissza nem adhatja nekünk a jattnak szánt összeget.

FIZESS TÜRELMESEN!

Bár Japánban szinte mindenhol lehet fizetni bankkártyával, érdemes valamennyi japán jent is magunknál tartani, ha kisebb tételeket fizetünk. Ilyenkor a kasszánál keressük meg a kis (általában kék) tálkát, tegyük abba az aprót, majd várjuk meg, hogy kivegye a pénztáros, és ne a markunkat nyújtsuk a visszajáróért, hanem várjuk meg, amíg a tálcába teszi – így higiénikus és illendő a fizetés az országban.

HOL EHETÜNK?

Európában és Amerikában megszokott dolog az utcán evés sétálás közben, Japánban viszont nagyon tiszteletlen dolog kültéren, séta közben falatozni. Ha veszel valamit egy bódéban vagy édességboltban, és azonnal meg szeretnéd enni, akkor ülj le egy padra és ülve fogyaszd el!

SZABAD SZÜRCSÖLNI

Fotó: Unsplash

A nyugati társadalmakban a hangos evés és ivás illetlen, Japánban éppen fordítva van. Ők hangos szürcsöléssel, cuppogással fejezik ki, hogy nagyon ízletesnek tartják az ételt, és zavarban vannak, ha valaki halkan eszi a szaftos vagy leveses ételeket.

LE A CIPŐVEL!

Ha Japánban belépsz valaki más otthonába, le kell venned a cipődet az ajtónál, cserébe sokszor előfordul, hogy a vendéget egy papuccsal ajándékozzák meg. A hotelekben vagy az Airbnb-szállásokon gyakran láthatunk olyan figyelmeztető táblákat, amelyek szigorúan megkövetelik, hogy vegyük le a cipőnket a bejáratnál, és használjuk a szálláshoz kapott papucsot.

MINDIG LEGYEN NÁLAD IRAT!

Japánban törvény írja elő, hogy minden turistának magával kell vinnie az útlevelét, ha elhagyja a szállását, és mivel ez az egyik legbiztonságosabb ország, tényleg nem kell attól tartanod, hogy kilopják a zsebedből vagy táskádból. Szakíts azzal a rutinnal, hogy a szállás széfjében hagyod az úti okmányaidat!

TETOVÁLÁS-ETIKETT

A japánoknál a tetoválás sokáig tabu volt, mert a jakuza bűnszervezettel azonosították. Régen egyáltalán nem léphettek be tetovált vendégek a japán gyógyfürdőkbe, az onsenekbe. A fürdőkben (ahol sokszor meztelenül merülnek el a meleg vízben) ugyanis lehetetlen teljesen eltakarni a tetoválásokat. Manapság már vannak olyan onsenek, ahol beengedik a tetováltakat, de azért mindenképp kérdezzük rá előre.

VONATOZÁS

Fotó: Unsplash

Maradandó élmény lehet a legendás nagy sebességű Shinkansen vonatok kipróbálása, csak érdemes az utazás előtt már megtervezni, hogy olyan bérletet vegyünk online, amit maximálisan kihasználhatunk majd. A bérletek 7, 14 vagy 21 napos időszakra vásárolhatók meg.

CSEND A METRÓN

Bár nyugati országokban, sőt más keleti népeknél is megszokott, hogy a tömegközlekedésen telefonálnak az utasok, azonban Japánban erre is van szabály: tilos felvenni a telefont vagy úgy felszállni, hogy már csevegünk valakivel a készüléken. Tiszteletlenség a zajos beszéddel zavarni a többi utast.

KORAI ZÁRÁS

Egy folyamatosan nyüzsgő, 14 milliós nagyvároshoz képes a tokiói metrórendszer korán bezár. A többi metropoliszhoz képest – ahol 0-24 órás a metró – Tokióban éjfél és hajnali 1 óra körül mennek az utolsó járatok.

AMI MÉG ÉRDEKELHET