Ételek és italok, amit jobb, ha elkerülünk nyaralás alatt

Milyen élelmiszerekre figyeljünk, ha nem szeretnénk többet a mellékhelyiségbe menni, mint strandra vagy várost nézni?

Fotó: Pixabay

Tapasztalt utazó el sem indul sehova hasfogó és elektrolitpor nélkül, de ezekre szerencsére nem mindig van szükség, csak akkor, ha nem vigyázunk eléggé hol és mit eszünk, iszunk.

Nyers tejtermékek

Fotó: Shutterstock

A piacozás mindenhol nagy élmény, de a nyers tejtermékeket nem érdemes kipróbálni olyan helyen, ahol nem lehetsz biztos benne, hogy friss és pasztörizált. Várandósan semmiképp ne kóstolj meg ilyen pasztörizálás nélküli sajtokat, tejtermékeket. Időseknek és gyerekeknek sem szabad adni, mert náluk is erős ételmérgezést okozhat a Listeria monocytogenes baktérium.

Csapvíz és jégkocka

Fotó: Pixabay

Európában a legtöbb nyaralóhelyen és nagyvárosban biztonságos a csapvíz, de azért mindig legyél elővigyázatos, kérdezd meg a szállásadót, idegenvezetőt vagy a hotel alkalmazottait, hogy ajánlják-e a csapvíz fogyasztását. Ha nem egyértelműen tiszta a csapvíz, ne kockáztass, vegyél palackozott vizet. Van ahol olyan szennyezett a csapvíz, hogy még fogmosáshoz sem ajánlják, erre is kérdezz rá! Latin-Amerikában, Afrikában, a Közel-Keleten és Ázsiában nagyobb a veszélye annak, hogy a vizet baktériumok vagy paraziták szennyezik.

Az olyan országokban, ahol nem biztonságos a csapvíz, a jég sem az, hiszen az utóbbi abból készül. És hiába tesszük szénsavas üdítőbe, ami tiszta, ugyanúgy betegek lehetünk tőle, mintha csapvizet innánk. Az ázsiai és latin-amerikai all inclusive hotelekben is nagyon kell erre figyelni, inkább kérjünk behűtött üdítőket és palackozott vizet, a koktélokat pedig ennek megfelelően jobb elfelejteni.

A kólibaktérium (e.coli) okozta hasmenés az utazók 30-70%-át érinti világszerte éppen a jég miatt.

A hotelekben korlátlanul fogyasztható üdítők, hűsítők nagyon vonzóak, de veszélyesek is, hiszen a gépi kóla vagy limonádé szirupból készül csapvízzel felhígítva.

Friss kagylók és sushi

Fotó: Pixabay

Egy tengerparti nyaralásnál szinte egyértelmű, hogy friss tenger gyümölcseit szeretnénk majszolni minden nap, de azért ezt is érdemes okosan csinálni, és nem muszáj nyersen fogyasztani. A romlott, állott osztriga vagy más nyers kagylóféle nemcsak 1-2 napra, de több hétre is megbetegíthet, nem érdemes egy egész nyaralást megkockáztatni. Ha lehet, válasszunk főtt kagylókat, csigákat, és azokat ne együk meg, amelyek a hőkezelés, főzés során nem nyíltak ki.

A nyers állati eredetű étel mindig veszélyes, nagyon gyorsan romlik, főleg meleg, párás klímán. A sushit csak akkor fogyasszunk, ha a szemünk előtt fogták ki a halat vagy rákot, amiből készül és rögtön fogyasszuk el az ételt. De nemcsak a halfélékre, a csirkehúsra, a tejszínre, tojásra is igaz ez.

Gyümölcsök, zöldségek - csak óvatosan!

Fotó: Pixabay

Nem mindenhol elég megmosni a terméseket, Távol-Keleten és Dél-Amerikában például érdemes fogyasztás előtt mindent alaposan megmosni és meg is pucolni. Olyan helyeken, ahol a csapvíz nem iható, nem érdemes a mosással bajlódni, inkább válasszunk olyan gyümölcsöt, aminek vastag héja van: banán, narancs, de pucolás előtt sikáljuk meg mosószeres vízzel.

A jégbe hűtött dinnyeszeletek és kehelyben kínált gyümölcssaláták nagyon gusztusosak és melegben kifejezetten jól is esnek, de sajnos nem biztonságos élelmiszer. A dinnye héja a trágyázás miatt ki van téve a kólibaktérium-fertőzésnek és nem mindenhol mossák le alaposan a külsejét, felszeletelés közben a késsel megfertőzik a gyümölcs húsát is, melegben pedig a szalmonella és az e.coli is borzasztó gyorsan szaporodik.

AMI MÉG ÉRDEKELHET