Kirándulások a Duna mentén – 1. rész (Németország és Ausztria)

Túrázás, evezés, kerékpározás, úszás az aktív pihenés szerelmeseinek, impozáns építészet a part menti városokban, sétahajózás és bortúrák – ez mind a Duna.

passau
Fotó: 123rf

Római és középkori emlékek, biciklitúra, kastélyok és finom sütemények. Országhatárokon átívelő, part menti programajánló következik!

Németország: Két keréken

Foto: deutsche-donau.com

A lassan világhíres Passau–Bécs útvonal természetesen nem az egyetlen látványos kerékpáros túralehetőség a Duna mentén. Még ha nem is annyira felkapott, hasonlóan lenyűgöző a folyó németországi szakaszát felölelő, kitűnően kiépített, 592 kilométer hosszú bicikliút is. Donaueschingenből indulva Európa legfontosabb folyama eleinte csak egy nagyobbacska patak, majd egyre szélesebbé válik, partján pedig egymás után sorakoznak az apátságok (köztük Beuron és Obermarchtal) és a kastélyok (például Wildenstein és Sigmaringen). A többnyire aszfaltozott kerékpárúton az első nagyobb város Ulm, amelyet a 9. század közepén alapítottak. Történelmi épületekből Bajorországban sincs hiány: Günzburg, Dillingen, Höchstädt, Neuburg és Vohburg barokk és reneszánsz épületeit szintén megcsodálhatjuk a Duna mentén kerekezve.

Fotó: kelheim.de

Egyedülálló természeti csoda a Weltenburg és Kelheim közötti szurdokvölgy – ezt érdemesebb hajóval átszelni, mert az amúgy nyugodt bicikliút itt hegyikerékpáros szakasszá változik át. Az egyre szélesebb Duna Regensburgnál éri el legészakibb pontját, ezt követően a két keréken túrázók szinte egészen Passauig haladhatnak a Bajor-erdő „árnyában".

Regensburg – középkori emlékek

Fotó: 123rf

Egyesek „a legészakibb itáliai városként" mások „középkori csodaként" emlegetik – és mindkét elnevezés ugyanolyan találó. Regensburg ugyanis a legjobb állapotban fennmaradt középkori város Németországban, ahol két évezrednyi történelem él tovább. A boltok, hotelek, apartmanok, kávézók és éttermek ráadásul egészséges ötvözetet alkotnak, Regensburg azon kevés történelmi települések közé tartozik, amelyek óvárosából nem szorították ki a lakókat a turisztikai vállalkozások. A belváros szűk utcácskáin és sétányain barangolva így könnyen beleszerethetünk a Duna egyik gyöngyszemébe. A közel ezer műemlék közül kiemelkedik a Duna ma is álló legrégebbi kőhídja, Bajorország egyetlen gótikus katedrálisa, a Szent Péter-dóm, az ország egyik legrégebbi városházája vagy a Thurn und Taxis hercegi család kastélya, amelyet egy középkori apátság átépítésével alakítottak ki. A dinasztia itt alapította a kontinens első magán-postaszolgáltatását, a regensburgi épület ma a Bayerische Nationalmuseum része.

Regensburg a legjobb állapotban fennmaradt középkori város Németországban.

Ausztria: Szőlő, látvány, kert

Fotó: 123rf

A Duna több történelmi régiót is átszel Ausztriában, közülük az UNESCO Világörökség részévé nyilvánított Wachau a leghíresebb. Ám a Wachau és Bécs között, a folyó két oldalán elterülő Tulln és Wagram térsége is pezsgő élettel és számos épített és természeti csodával csábítja a látogatókat.

A négy itteni borrégió (Wagram, Traisental, Kamp és Klosterneuburg) már önmagában megér egy hosszú hétvégés kirándulást – akár szervezett utazás, akár spontán barangolás keretében fedezzük fel a pincészetek folyékony kincseit. A környéket behálózzák a kiépített bicikliutak és a jelzett túraösvények – az egyik szakasz az ősi Szent Jakab zarándokút részét képezi. Akár gyalog, akár két vagy négy keréken, de érdemes felkeresni a híres verduni oltárt rejtő klosterneuburgi apátságot, a római erődítményre épített, középkori Traismauer kastélyt, vagy a négy hagymakupolájáról híres Sitzenberg kastélyt.

Fotó: 123rf

Szintén kitűnő, egésznapos családi programot kínál a Garten Tulln, Európa első ökológiai látványkertje, amely többek között 70 különböző, 60–800 négyzetméter közötti kertet foglal magába. Nemcsak a hobbikertészek számára tökéletes úti cél, de természetkedvelők és a gyerekek számára is – a kicsiket rengeteg szabadtéri játszóhely várja. A Garten Tulln legnépszerűbb része a 30 méteres magasságba felvezető lombkorona-ösvény, amelynek tetejéről csodás panoráma tárul elénk.

Rómaiak nyomában

Fotó: lower-austria.info

A Bécs és Pozsony közötti egykori Carnuntum az ókorban igazi metropolisznak számított a Római Birodalom Pannonia superior provinciájának fővárosaként. Septimius Severust, a tartomány helytartóját, a Duna-parti városban kiáltották ki császárrá 193-ban. Uralkodása idején a település látványos fejlődésnek indult, lakosainak száma elérte az 50 ezret. Mindennek nyomát számos rom és egyéb emlék őrzi, amelyeket könnyedén felfedezhetünk a VIA.CARNUNTUMtúraútvonalain. A különböző körtúrák 5–12 kilométer hosszúak és mivel jobbára sík terepen vezetnek, ezeket az egész család kényelmesen bejárhatja, megismerkedve Carnuntum történelmi helyszíneivel. A háromnapos, szervezett túra programja a Carnuntinum Museumba és a Bad Deutsch-Altenburgban lévő amfiteátrumba tett látogatást, illetve Hainburg óvárosának feltérképezését is magába foglalja.

Kóstold meg a linzertortát!

Fotó: 123rf

A világ legrégebbi ismert tortájaként tartják számon, már a XVII. század közepéről találunk róla írásos emléket. Nevét a Duna partján fekvő Linz városáról kapta, hiszen a legenda szerint a helyi pékek készítették legjobban a sütemény alapját adó, fogalommá vált omlós tésztát.

AMI MÉG ÉRDEKELHET