Fedezzük fel a tengert – vitorlázás a román, a horvát vagy a görög partokon!

A nyári vakáció idején sokan vágynak aktív kikapcsolódásra, és – ha már a tengert választják – szívesen kipróbálják a vitorlázást is.

Ambarcașiu
Fotó: Shutterstock


​Vakáció a Fekete-tengeren

A Fekete-tenger romániai partszakaszán jelenleg négy vitorlás- és jachtkikötő (azaz marina) sorakozik: Tomis, Eforie, Mangalia, valamint Limanu. Ez utóbbi a legújabb és a legmodernebb, amely már teljes mértékben nyugati színvonalú szolgáltatásokat kínál a hajósoknak. Azok pedig, akik csak egy nyári vakáció erejéig hajóznának, a szervezett utak mellett hajóbérlési lehetőséget is találnak az egyre szélesebb kínálatban. A néhány órás, vagy fél napos utak árai már tartalmazzák a skipper, vagyis a kapitány díját is. A teljes napi bérlésre az árak az út hosszúságától, illetve a választott szolgáltatásoktól függően növekednek.

Fotó: Shutterstock

A román partszakaszon is sok a látnivaló, de nyugodtan kalandozhatunk déli irányba is, Bulgária, Görögország vagy Törökország felé. Bulgáriában összesen nyolc marina várja a vízi járműveket, és számos szervezett út található a festői Balcsikba, amelynek legfőbb nevezetessége az egykori román királyi nyaraló és a hozzá tartozó kert. A város kétszer, 1913-1916, valamint 1919-1940 között tartozott Romániához. De kiköthetünk az Aranyparton (Golden Beach), Várnában vagy Burgaszban is, nem beszélve a Napfényparton (Sunny Beach) lévő festői Neszebarról. A város műemlékekben gazdag ókori részét az UNESCO már 1983-ban felvette a Világörökség listájára.

Szigetvilág Horvátországban

Fotó: Unsplash

Közel 1800 kilométeres partvonalával és 1185 szigetével Horvátország igazi paradicsom a vitorlázók számára.

Erre természetesen a helyiek is felfigyeltek, így a különböző kikötőkben gazdag a bérelhető hajók választéka. Az árak a vitorlás méretétől, a kabinszámtól, illetve a szezontól függően változnak, de egy család számára a vitorlás akár egy szálloda alternatívája is lehet. Persze vétek lenne lehorgonyozva hagyni a hajókat, a túrákhoz pedig talán az autóval Bukaresttől 1270, Kolozsvártól 1050 km-re lévő Sukosan a legmegfelelőbb kiindulópont.

Fotó: d-marin.com

A Dalmácia fővárosa, Zára (horvátul Zadar) mellett található városka a legnagyobb adriai kishajó-kikötővel büszkélkedhet; a marinában 1700 horgonyhely várja a vitorlásokat és jachtokat. A horvát partvonal közepe táján fekvő Sukosan elhelyezkedése miatt is ideális bázis: többek között a Kornati nemzeti park, a Sibenik-csatorna, vagy a Bozava-öböl is könnyen elérhető innen, de elindulhatunk hosszabb túrákra is. A jó szélviszonyok és a számtalan sziget változatos úti célokkal szolgál, és szinte minden nap szabadon választhatunk, hogy jól felszerelt marinában, egy halászfaluban vagy egy vadregényes öbölben horgonyozva töltjük az éjszakát. Dél felé indulva biztos pont a vodicei marina, illetve a valamivel nagyobb dubrovniki kikötő is – amelyeket szintén tekinthetünk kiinduló-bázisnak is.

​Kalandos Görögország

Fotó: Shutterstock

Görögország sem csak történelmi nevezetességeiről és homokos tengerpartjairól híres: az Égei-tenger a vitorlázókat is várja. A szezon általában kilenc hónapig, márciustól novemberig tart, ám az infrastruktúra korántsem olyan fejlett, mint a horvát Adrián. A kevés marina sem olyan jól felszerelt, mint Dalmáciában, viszont sokkal olcsóbb a kikötés – sőt sok esetben ingyenes. A kitartóan fújó szél, illetve a látnivalók sokszínűsége azonban mindenért kárpótol, jól felszerelt hajókat pedig Görögországban is bérelhetünk, így a fedélzeten itt sincs gond a kényelemmel. Mivel a nyári hónapokban a meltemiként ismert északi szél az uralkodó száljárás, ilyenkor leginkább északról dél felé haladva érdemes tervezni az útvonalat.

Fotó: Unsplash

Az egyik legkedveltebb opció az Athén és a Kos sziget közötti túra (hiszen mindkét végpont számtalan látnivalót kínál), akár Rodosz, akár az Égei-tenger közepén sűrűsödő Kikládok-szigetcsoport érintésével. A maga 1000 dokkjával ideális kiindulópont az egyik legnagyobb görög jachtkikötő, az Athén melletti Alimos marina (Bukaresttől 1170, Kolozsvártól 1460 km autóval), míg Kos szigetén többek között a régi kikötő melletti, tíz éve létesített marina várja a vitorlázókat. Bármerre is induljunk, arra mindenképpen esélyünk van, hogy lakatlan szigetek, vadregényes öblök, vagy tarka halászkikötők mellett hajózzunk el.

AMI MÉG ÉRDEKELHET