Kelet-európai vonatkozású kiállítás Észak-Amerikában

A Balkán és a Kárpát-medence ősi történeti kincseit bemutató kiállítás látható a Kanadai Történeti Múzeumban Európa első uralkodói címmel, a tárlat Chicago után érkezett a kanadai Quebecbe, és 2025. január közepéig lesz nyitva.


Az Európa első uralkodói című kiállítás az elmúlt egy évben Chicagóban, a Field Museumban volt látható, a világ egyik legnagyobb természettudományi kiállítóhelyén. A kiállítás összeállításában kurátorként vett részt William Parkinson a Field Museum részéről, valamint Gyucha Attila magyar régész, a Georgiai Egyetem munkatársa. Mindkét szakember rendszeresen dolgozik és vezet ásatásokat Magyarországon.





A kiállítás megnyitóján Caroline Dromaguet, a Kanadai Történeti Múzeum elnök-vezérigazgatója azt a reményét fejezte ki, hogy az egyedülálló tárgyakat bemutató válogatás révén a kanadai látogatók a jelen korban is érvényes ismereteket szerezhetnek a több ezer évvel korábbi viszonyokról. A jelentős számú magyar anyag lehetőséget nyújt arra, hogy nemzetközi szinten felhívja a figyelmet Magyarország és a Kárpát-medence régészeti kincseire, kulturális örökségére.


A tárlaton látható többi között a világon legrégebbinek tartott fennmaradt aranytárgy lelet, a Krisztus előtt 4600-4400-ra tett várnai kincs Bulgáriából. A Déri Múzeumból érkezett egy díszített bronz tőr, amelynek korát 3600-3700 évesre teszik, látható egy 2300 éves ezüst harci sisak a mai Románia területéről, valamint Kanadában került a kiállítási anyagba a tápiószentmártoni szkíta aranyszarvas.

Emellett láthatók tárgyak Szerbia, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia és Montenegró régészeti kincseiből is.
A teljes anyagot 11 ország 26 múzeumának kincseiből állították össze, köztük 7 magyarországi intézmény bocsátotta rendelkezésre tárgyait.

AMI MÉG ÉRDEKELHET