Az amerikai Tahoe-tó máig megőrizte kivételes tisztaságát – de hogyan?

A planktonoknak köszönhetően a nagy, édesvizű hegyi tó olyan tiszta, hogy mindenhol átlátszó.

Fotó: Pixabay

A filmekből és sorozatokból is ismerős Tahoe-tó 1879 méter magasan fekszik Kalifornia és Nevada határán, 501 méteres mélységével az Amerikai Egyesült Államok második legmélyebb tava, de a legfontosabb, hogy itt a legtisztább a víz.

Fotó: Pixabay

A Tahoe-tó jó minőségű vize és a környék természeti adottságai rengeteg turistát vonzanak évről évre.

Télen a közeli síparadicsomba érkeznek sokan, nyáron a túrázók, a hegyi kerékpárosok és a kirándulók kedvelt terepe, na és persze a strandokon minden vízi sport elérhető. A 490 négyzetkilométeres tó vizének tisztaságát egyszerű módszerrel mérik: egy fehér korongot beledobnak a tóba, és azt figyelik, milyen mélységnél lesz láthatatlan. 1968-ban például a víz olyan tiszta volt, hogy 71 méteres mélységig látható volt a korong, ma már „csak" 24 méterig látszik. Ez még mindig kiemelkedő érték, ráadásul az utóbbi években sokat javult a tó vizének minősége.

Fotó: Pixabay

De mi lehet ennek a oka?

A Tahoe-i Környezetvédelmi Kutatóintézet jelentése szerint ennek nagyrészt az az oka, hogy 2021 végén hirtelen lecsökkent a garnélarák-populáció. A garnélák a mikroszkopikus planktonokkal táplálkoznak, amelyek így elszaporodtak a tóban, és megtisztították a vizet. A kutatók szerint ez az állapot nagyjából egy évig fenntartható, hiszen egy éven belül rengeteget változik spontán az ökoszisztéma. Mivel a tudósok folyamatosan figyelik a víz tisztaságát, már azt is tudják, mivel lehet előidézni, hogy a planktonok végezzék a dolgukat. Az amerikaiak nemcsak a természetre bízzák a víztisztaság ügyét, jelentős projektek folynak, hogy a víz jó minőségű maradjon: korlátozták a vízszennyezést, az üledék, a tápanyagok és finom részecskék arányát. Figyelnek, hogy a környező utakat rendszeresen karbantartsák, szabályozzák a talajeróziót is.

AMI MÉG ÉRDEKELHET