Történelmi emléktől a szenzációig – 5 szökőkút, amit látni kell
Régen és most is fontos szerepük volt a szökőkutaknak és bár a funkciójuk változott, az nem, hogy ma is központ helyet foglalnak egy város életében.

Eredetileg nem azért készültek, hogy gyönyörködjünk bennük, fontos szerepük volt, hiszen forrásokhoz vagy vízvezetékekhez csatlakoztak, így biztosították az ivóvizet, valamint fürdéshez és mosakodáshoz szükséges vizet a városok, falvak és községek lakói számára. Ma azonban már nem ezt a szerepet töltik be, sokkal inkább történelmi emlékművek, kreatív városi elemek, turisztikai szenzációk, amelyek összehozzák az embereket.
A Buckingham-kút – Chicago, Egyesült Államok
Fotó: Unsplash
A Grant Park közepén található, 1927-ben felavatott szökőkút a világ egyik legnagyobb szökőkútja, Chicago egyik legfontosabb nevezetessége. A szökőkút egy rokokó esküvői torta stílusában épült, ihletője pedig nem más, mint a Versailles-i kastélyban található Latona-kút. Edward H. Bennett építész tervezte és maga a kút és szobrai allegorikusan a Michigan-tavat és az azzal határos négy államot ábrázolják. Aki még nem járt a „szeles városban”, a kút annak is ismerős lehet a kedvelt sorozat, a Rém rendes család főcíméből.
Trevi-kút – Róma, Olaszország
Fotó: Unsplash
A világ talán legismertebb szökőkútjáról azt gondolnánk, hogy már nem tud meglepetést okozni, a képek után azonban mindig váratlan élőben meglátni a szűk utcák metszéspontjába épített hatalmas barokk alkotást. A Poli-palota déli homlokzatán található, 26 méter magas és 20 méter széles szökőkutat 1762-ben fejezték be, központi figurája egy Oceanus szobor, a víz pedig lépcsősen zúdul alá, és egy nagy medencébe ömlik, ahol turisták ezrei tolakodnak nap mint nap, hiszen a babona szerint, aki bedob egy érmét a kútba, az biztosan visszatér Rómába. A látvány sosem okoz csalódást.
Montjuic varázskút – Barcelona, Spanyolország
Fotó: Unsplash
Barcelona Montjuïc kerületében található a város legszebb szökőkútja, amely nem véletlenül kapta meg a varázslatos jelzőt. A szökőkút még az 1929-es barcelonai világkiállításra készült Carles Buigas tervei alapján, és már akkor is komoly szenzációt jelentett. Később a spanyol polgárháborúban súlyosan megsérült, zenével és fényekkel kiegészítve már az 1980-as években is láthatta a közönség, teljes pompáját azonban az 1992-es barcelonai olimpiai játékok idejére nyerte el. Sötétedés után különösen csodás látvány!
Bellagio szökőkút – Las Vegas, USA
Fotó: Unsplash
Mivel Las Vegas-ról van szó, így sejthetjük, hogy nem történelmi jelentőségétől, sokkal inkább monumentális méreteitől igazán különleges a Bellagio szökőkútja. A 40 millió dollárból épült kút mellett 15-30 percenként fényjátékban, vagy valamilyen vizes show-ban gyönyörködhetünk, a mesterséges tóba épített szökőkúthoz 1214 vízfúvókát és 4792 lámpát használtak, a vízsugarak pedig akár 100 méternél is magasabbra lövellhetnek. A tóra alkalmanként színpadot is építenek, ami koncerteknek ad helyet.
Nagy Vadlúd Pagoda szökőkút – Hszian, Kína
Fotó: Shutterstock
A 7. században épített buddhista zarándokhely, a Nagy Vadlúd Pagoda közelében, annak északi terén található, mintegy 110 000 négyzetméteres zenélő szökőkút a legnagyobb ilyen építmény egész Ázsiában. Az itt látható zenei show nemcsak a látvány miatt különleges, hanem azért is mert a hely akusztikája egészen páratlan.