5 lenyűgözőn szép, de halálosan veszélyes hely a világon

Vannak a bolygónak olyan részei, amit jobb, ha meghagyunk a természetnek...

Fotó: Getty Images


Az Egyesült Államoktól Bolívián át Türkmenisztánig földünk tele van különleges, de nagyon veszélyes helyekkel.

​Death Valley,  Egyesült Államok

Fotó: Getty Images

Sok mindenkiben felmerül a kérdés, hogy ha van egy olyan hely, ahol gyakorlatilag csak meghalni lehet, akkor miért van olyan futóverseny, amit kifejezetten ezen a területen bonyolítanak le? Az Egyesült Államok és egyben a világ legmelegebb pontja a beszédes nevű Death Valley, ami annyit jelent, hogy a halál völgye. Az elnevezés cseppet sincsen messze a valóságtól. Általában +56 Celsius-fok van és bármikor, bármelyik pillanatban a fejünkre eshet egy szikla a völgyet körülölelő hegyekről. A Death Valley Nemzeti Park nincs elzárva a turisták elől, olyannyira, hogy évente egyszer megrendezik itt a bolygó legmegerőltetőbb futását.

Nátron-tó, Tanzánia

Fotó: Getty Images

A Nátron-tó extrém sós vize a leömlő vulkáni lávának köszönhetően tele van egy olyan lúgos vegyülettel, ami nagyon rövid idő alatt képes konzerválni a benne lévő szerves és szervetlen anyagokat. Ez a vegyület volt az, amit az egyiptomiak használtak ahhoz, hogy a múmiák örök időkre megtartsák az alakjukat. Innen már nem nehéz kikövetkeztetni, mi történne velünk, ha véletlenül megfürdenénk benne. Meglepő módon mégis van olyan állat, ami a Nátron-tó partján neveli a kicsinyeit: a flamingó. A flamingók bőre az extrém körülményekhez alkalmazkodott, ahogy a csőrük is, ami képes arra, hogy megszűrje a sós vizet – a Nátron-tó mellett nyugodtan tudnak költeni anélkül, hogy hiénáktól kelljen félniük.

​Mount Washington, Egyesült Államok

Kicsit a hegy, de erős. Amerika legkisebb kiterjedésű és 1916 méter magas hegye a Mount Washington egyben a legveszélyesebb is, annak ellenére, hogy a kontinens bővelkedik nem éppen biztonságos helyekben. A Mississippi folyó mellett magasodó természeti képződmény az indiánok szerint az a hely, ahol a nagy szellemek laktak. A szakrális hegyet emiatt nem is nagyon látogatták. Nem véletlenül. A Mount Washington klímája ugyanis nem túl komfortos. A sokszor -40 Celsius-fokot is elérő hőmérséklet mellett itt mérték a világ legerősebb, 372 km/h-s szeleit. Mondanunk sem kell, hogy ez a légmozgás egy kicsit sem ideális sem hegymászáshoz, sem kiránduláshoz. Extrém sportolók ettől függetlenül felkeresik, vállalva a kockázatot.

Pokol kapuja, Türkmenisztán

Fotó: Getty Images

A türkmén fővárostól 260 kilométerre fekszik a világ legnagyobb égő krátere, ami a legtöbb félelmetes hellyel ellentétben nem természeti képződmény, hanem egy emberi hiba folyományaként jött létre. 1971-ben földgázzal teli barlangra bukkantak a Kara-kum sivatagban és úgy döntöttek, hogy hasznosítani szeretnék. A fúrás közben azonban beszakadt a talaj, maga alá temetve az egész fúrótornyot. A geológusok felgyújtották a beomlott barlangot, hogy megállítsák a mérgező gázok kiáramlását – bízva abban, hogy pár nap alatt elég a benne lévő anyag. Azonban nagyot tévedtek: a kiterjedt gázmezőknek köszönhetően a kráter – két azóta beomlott kráterrel együtt – a mai napig ég. A terület számtalan turistát vonz annak ellenére, hogy csak speciális, tűzálló cipőben látogatható és bármikor, bárki alatt beszakadhat a föld.

​Madidi Nemzeti Park, Bolívia

Fotó: Getty Images

Esőerdőbe menni alapjaiban véve sem egy veszélytelen vállalkozás: ragadozók, kígyók és mérges pókok vadásznak az emberre. Vannak olyan helyek, ahol nem csak a tigrisek, vagy az anakonda jelent veszélyt az arra járókra, hanem maguk a növények és az ártatlannak tűnő rovarok is. A Madidi Nemzeti Park a világ egyik legszebb és élővilágát tekintve a leggazdagabb őserdei terület, ahol a Föld madárfajainak 11%-a található meg. A szép madarak mellett mérgező növények, allergiás reakciókat kiváltó rovarok, sebbe és gyomorba fészkelő paraziták, valamint igazán veszélyes húsevő baktériumok élnek.

AMI MÉG ÉRDEKELHET