Világkonyha: mi a tamarindszósz és hogyan készül?

A savanykás tamarindusz-gyümölcs egész Ázsiát meghódította, szinte mindenhol használják valamilyen formában.

Fotó: Unsplash

Tamarind: létezik belőle paszta, szósz, gyümölcslé, szirup, püré. Lássuk, hogyan és mibe lehet használni?

Fotó: Shutterstock

Ha szeretnéd kipróbálni a tamarindot, akkor ázsiai boltokban, keleti fűszereket árusító üzletekben könnyen hozzájuthatsz a tamarindlekvárhoz vagy -sűrítményhez, valamint rengeteg féle kész szószban is megtalálható. A tamarindusz termése egyszerre fűszer és gyógynövény, főleg emésztést segítő hatása (nagy mennyiségben hashajtó) miatt ismert. A növény Afrikából származik, de Indiában kezdték el nagy mennyiségben termeszteni. Nagyon népszerű a friss, sötét színű bogyókból készült üdítőital, de főznek belől csatnit, mártásokat (a legismertebb a Worcester-szósz) és sok szójaszószban is megtalálható.

Lekvárnak az érett gyümölcsöt főzik meg, fűszernek viszont az éretlen termést használják fel, a tamarindusz növény virágait és leveleit köretnek is fogyasztják.

A termését, kérgét és leveleit is felhasználják a népi gyógyászatban, nagyon jó kálium, magnézium, vas, C-vitamin és B-vitamin-forrás. Ha finom és egészséges savanykás szószt szeretnél egy ázsiai tésztához vagy pirított riszhez készíteni, akkor a tamarind legyen kéznél, mert így tényleg autentikus keleti ízt tudsz elérni!

Fontos: a tamarind nem tamari!

Létezik egy sós tamari szósz, de ennek nincs köze a tamarindhoz – a tamari szósz egy szójaszósz, aminél az erjesztéshez nem használnak búzát, így gluténérzékenyek is használhatják, ehetik. A tamari kifejezetten japán szójaszósz, a misopaszta készítésének mellékterméke és sokkal hosszabb ideig fermentálják, mint a szójaszószt.

AMI MÉG ÉRDEKELHET