Top 7 – melyek a világ leglátványosabb vasútállomásai?

A pályaudvarok különleges hangulata még a mai, modern világban is megmaradt – azok közül válogattunk, amelyek igazán különlegesek és megérnek egy sétát, de még akár egy utazást is.

gare do orinete lisszabon palyaudvar
Fotó: 123rf


Atocha főpályaudvar, Madrid

Fotó: 123rf

Üvegház a pályaudvaron

Már önmagában az Atocha épülete is gyönyörű, de ami bent vár, az egészen elképesztő: egy valódi pálmaházban várhatunk a vonatunkra. A régi, szecessziós épület egy tűzvészben leégett, 1892-ben újjáépítették, és azóta is folyamatosan fejlesztik. Nagy sebességű járatok is indulnak a pályaudvarról, például innen csupán 40 perc az út Toledóba – tökéletes egynapos kirándulás.

Gare do Oriente, Lisszabon

Fotó: 123rf

A gótikus ihletésű, mégis ultramodern épület az 1998-as Villágkiállításra készült Santiago Calatrava spanyol építész tervei alapján, aki megoldotta, hogy maximális mennyiségű fény jusson be az épületbe és a peronokra –ezért odabent úgy érezhetjük magunkat, mintha egy kivilágított erdőben lennénk. A pályaudvar alatt egy bevásárlóközpont és egy rendőrőrs kapott helyet.

Cshatrapati Sívádzsi pályaudvar, Mumbai

Fotó: Getty Images

A gyarmati időszakban Victoria Terminus volt a neve, a helyiek pedig röviden csak VT-ként emlegették. Az ország 16 vasúti zónájából ez az állomás bonyolítja a legnagyobb forgalmat, az épület pedig azért nagyon érdekes, mert tervezésekor a viktoriánus neogótikus stílust ötvözték a hagyományos indiai díszítőelemekkel, miközben kifejezetten modern technikai megoldásokat alkalmaztak.

St. Pancras vasútállomás, London

Fotó: 123rf

Az 1868-ban épült pályaudvar Anglia mérnökeinek képességeit is hivatott prezentálni: a két tervező, William Henry Barlow és Roland Mason Ordish például teljesen új építészeti technikát alkalmazott a belső üvegkupolán. Az állomás nemcsak szép és monumentális, de egyben fontos nemzetközi csomópont is: innen indulnak többek közt az Eurostar járatok Párizsba, Hollandiába és Belgiumba.

Kanazawa pályaudvar, Ishikawa

Fotó: 123rf

Japán a leggyorsabb vonatok és legjobb vasúti hálózatok otthona, így a pályaudvarok terén sem maradnak le. A Kanazawa üvegpalotája előtt egy hagyományos japán torii kapu várja az utazókat – utóbbi fából készült és a régi--új kettősségét szimbolizálja. A pályaudvar mára Japán egyik védjegyévé vált, hiszen minden megtalálható benne, ami jellemző a szigetországra: rendszeretet és kiszámíthatóság, ultramodern technológia és a tradíciók tisztelete.

Liège-Guillemins vasútállomás, Liège

Fotó: 123rf

A belgiumi vasútállomáshoz érve biztosan nem az jut először eszünkbe, hogy ez egy pályaudvar, az épület inkább stadionra vagy modern színházra hasonlít. Az eredeti állomást még 1842-ben építették, majd a 2009-es rekonstrukció alkalmával egy kis csavart kapott a dizájn. Az üveg-acél-fehérbeton épület azt sugallja, hogy a jövőbe kell tekinteni: a közlekedés sokat változott az elmúlt 150 évben, akkor pedig miért ne mutathatnánk meg ezt az építészetben is?

Afragola pályaudvar, Nápoly

Fotó: Profimedia

Zaha Hadid modern építészeti csodája

Zaha Hadid megálmodta, 2017-ben elkészült az első fázis, 2022-re pedig teljesen felépül Nápoly új büszkesége. Nehéz a pályaudvarról olyan képet találni, ami visszaadja az építész zsenialitását. Fehér rétegek, kemény anyagok és futurizmus: vagyis minden megtalálható benne, amitől rideg lehetne, ám mégsem az! Hadid remekül ért ahhoz, hogy a modern épületeket úgy tegye széppé, hogy azok funkcionalitásukból sem veszítenek – ami ezúttal is fontos, hiszen 15 millió utas közlekedési csomópontjául szolgál majd az állomás.

AMI MÉG ÉRDEKELHET