Top 3 szecessziós épület Szabadkán

A vajdasági Szabadkán a szecessziós építészet annyi remekművét csodálhatjuk meg, hogy felsorolni is nehéz lenne őket. Kedvcsinálóként a három legfontosabb épületet mutatjuk be.

Fotó: Shutterstock

A jellegzetes szecessziós építészeti stílus a monarchiabeli Magyarország szinte minden nagyobb településén jelen volt, nem véletlen, hogy Nagyvárad mellett Budapest, Szeged és Szabadka is tagja az Art Nouveau Városok Hálózatának (RANN). A szervezet tizennégy európai ország tizenhét települését fogja össze, mellettük tagja még Havanna és az észak-afrikai spanyol enklávé, Melilla is.

​​ Zsinagóga

Fotó: Shutterstock

A szabadkaiak szerint „Európa ezen részének egyik legszebb zsinagógája” épült meg városukban. Az 1902-ben elkészült neológ zsinagóga nemcsak azért rendkívüli, mert az egyetlen tisztán szecessziós zsidó szentély Európában, hanem azért is, mert a magyar szecesszió egyik csúcsteljesítményének tartják. A magyar szecessziós stílust a népművészeti motívumok jellemzik: virágos dekoráció, pávatoll, tulipán, stilizált rózsa vagy liliom, amelyek megtalálhatóak az ólomüvegeken és a festett falakon is. A beltér az ótestamentumi időket idézi, a színek élénk harmóniája pedig arra hivatott, hogy az öröm érzetét keltse a hívőkben. Mivel a II. világháború után a szabadkai zsidó közösség nem tudta fenntartani a zsinagógát, ezért 1976-ban a város tulajdonába került, az 1980-as években pedig színházi előadásokat tartottak benne.

Felújítása 2019-ben fejeződött be, a szabadkai zsidó hitközség pedig újraavatta a zsinagógát.

Bár Európa második legnagyobb zsinagógája ismét imahellyé vált, de szombat és hétfő kivételével a turisták előtt is nyitva áll.

​Városháza

Fotó: Shutterstock

Szabadka központjában található a magyar szecesszió egyik tündöklő ékköve, az 1908 és 1910 között épült városháza. Tornya 76 méter magas, a 45,5 méter magasan található kilátóból páratlan panoráma nyílik a városra és környékére. A szimmetrikus alapú épületnek négy belső udvara és négy bejárata van. Az északi oldalon egy szép, rendezett parkban található a Kék-szökőkút, valamint egy előcsarnok, melynek emeletén három díszterem van – köztük a városháza szívét jelentő Nagy díszterem. Itt tartják a képviselő-testület üléseit, koncerteket, esküvőket. Gyönyörű ólomüvegei különlegesen értékes műalkotások.

A gazdag díszítést, a szecessziós dekorációkat a magyar népművészet romantikus motívumai egészítik ki.

Raichle-palota

Fotó: Shutterstock

Raichle Ferenc építész Szabadka egyik legszebb részén családja számára építtette ezt a palotát, amelynek 1904-es átadása óta mindenki a csodájára jár. Ha valaki vonattal érkezik a városba, a Raichle-palota az első, amit megpillant.

Az épület csodálatos dekorációja és pompás színei valóban káprázatosak.

A palota bejárata fejjel lefelé állított szív alakot formáz, amely a homlokzat egy részébe van beágyazva. A szív motívum mindig új és eredeti módon van ábrázolva – még a kovácsoltvas kapu is szív alakú. Raichle Ferenc az épületet a szecesszió magyar változata alapján és Erdély népművészetétől ihletve – tarka festéssel, faragott fával, kerti virágok motívumaival, szívekkel – tervezte meg. Napjainkban a palotában a Szabadkai Kortárs Galéria található, az udvarában pedig egy kávézó kapott helyet. A bejárattól balra található a bérpalota, amely dekorációjával és színeivel kapcsolódik a lakópalotához, de szerényebb kivitelezésben.

AMI MÉG ÉRDEKELHET