2024-12-16
Parisul va cunoaște o transformare spectaculoasă, ce îi va încânta și pe turiști
Primăria Parisului va vegetaliza alte 120 de străzi şi locuri din capitală plantând o mie de arbori în iarna 2024-2025, în scopul reducerii efectelor valurilor de caniculă.
Peste 113.000 de arbori au fost deja plantaţi în capitală (străzi, parcuri, păduri etc) începând cu 2020, cu obiectivul de a atinge 170.000 de noi plantări până în 2026. Cu prilejul acestui nou sezon de plantare, vor fi plantaţi în total 15.000 de arbori, dintre care o mie pe străzi, a indicat Christophe Najdovski, adjuncta primarului Parisului, însărcinată cu vegetalizarea spaţiului public. Vor fi plantate în special esenţe adaptate schimbărilor climatice, cum ar fi sâmbovină (Celtis occidentalis), alun turcesc (Corylus colurna), jugastrul de Montpellier (Acer monspessulanum) etc.

Aceste plantări se vor adăuga celor 100.000 de arbori de aliniament care constituie patrimoniul arboricol din capitala cu cea mai mare densitate a populaţiei din Europa, echivalentul unei creşteri de 1% într-un an. Indicele de coronament, care măsoară suprafaţa umbrei proiectată pe sol de frunziş, a fost 23% în 2023, adică obiectivul pe care primăria şi l-a fixat iniţial pentru 2030. ''Putem crede în mod rezonabil că vom atinge cei 25% în 2030'', a anticipat Najdovski.

Conform Agerpres, obiectivul este reducerea fenomenului ''cupolă de căldură'', care înseamnă că este cu atât mai cald cu cât ne apropiem mai mult de centrul aglomeraţiei. La fel şi efectele ''insulelor de căldură urbană'', care sunt spaţii din oraş unde temperaturile sunt ridicate. Prezenţa masivă a arborilor permite reducerea locală a temperaturilor cu până la patru grade, reducere care a fost măsurată în Place de Catalogne, prima ''pădure urbană'' din Paris.
Citește și asta
Urmărește canalele noastre de socializare pentru a nu pierde conținutul nostru actualizat constant: ne găsești pe TikTok , Instagram , YouTube și Facebook ca Drive Magazine Romania!


