Rejtett vizek kincsei – 5 kevésbé ismert, de csodálatos romániai tó Rejtett vizek kincsei – 5 kevésbé ismert, de csodálatos romániai tó
Fotó: 123rf

2023-11-15

  • Drive
  • Belföld
  • Rejtett vizek kincsei – 5 kevésbé ismert, de csodálatos romániai tó

Rejtett vizek kincsei – 5 kevésbé ismert, de csodálatos romániai tó

Siriu-tó

Itt a hétvége, és már kiszabadulnál a városi nyüzsgésből és zajból? Ha pihentető és egyben szemet gyönyörködtető kikapcsolódásra vágysz, jó választás lehet a Siriu víztározó, amelyet Buzău megye talán legszebb része, a Szilon-havas vesz körül. A kárpátkanyarbeli gát építésekor teljes mértékben kerülték a cement beépítését, csakis földet, követ és agyagot használtak fel. Két évtizeden át készült, a tározó feltöltése végül 1994-ben fejeződött be. Ivóvízellátásra, öntözésre és áramtermelésre is használják, de a hely a szépsége miatt is megérte a fáradozást. Horgászati lehetőség, csónakázás, egyéb vízi sportok várnak minket itt, a part menti erdők pedig a túrázók számára tartogatnak élményeket. A közeli Szilonfürdő (Băile Siriu) egy aprócska fürdőtelepülés, gyógyító termálvizekkel. A környék további látnivalói közül ne hagyjuk ki a Pruncea vízesést, az 1420 méteres magasságban lévő Sasok tavát, vagy a Colții Babei nevű részt, amely már-már a svájci Alpokra emlékeztet.

Fotó: 123rf

Gáles-tó

A Retyezát Nemzeti Park Románia legrégebbi, 1935-ben létrehozott természetvédelmi területe. A több mint húsz 2000 méternél magasabb hegycsúcs mellett 80 kristálytiszta gleccsertó is található az UNESCO nemzetközi bioszféra-rezervátum hálózatába tartozó nemzeti parkban. A legismertebb közülük a Bukura-tó, de a Gáles-tó a maga visszafogottságában talán még szebb. Az 1990 méter magasan található gleccsertó viszonylag könnyen megközelíthető, mégis előfordulhat, hogy egyedül lehetünk a partján és így csodálhatjuk meg lenyűgöző környezetét. A közel 1200 növényfajnak, és több mint 240 állatfajnak otthont adó Retyezátban a túrákhoz minden esetben magashegységi felszerelés szükséges, kétezer méter fölött még a nyári kánikulában is meglepheti a kirándulót a nulla fok közelébe csökkenő hőmérséklet és havas eső, havazás.

Fotó: Shutterstock

Vida-tó

Mint egy óriási kád a dombok között… Az ember és természet közös munkájával létrehozott Vida víztározó különlegességét a gáthoz közeli tölcséres túlfolyó adja, az országban egyedülálló technológiai megoldás szerepe, hogy heves esőzésekkor kordában tartsa a 400 ezer köbméternyi vizet. Látványnak is kuriózum, de a Bihar megyei Lankás határában található tavat nem csak ezért érdemes felkeresni. Színe az évszakok függvényében változik, olykor kifejezetten egzotikus árnyalatokat felvéve, miközben a környező fenyőerdők és tölgyek tükröződnek a víz felszínén. A tavat körülölelő erdei út nyugtató sétányként szolgál a természet csendjében. A mesebeli táj a Királyerdő-hegység leghosszabb szurdokvölgyében, a 10 kilométeren át kanyargó, szinte járhatatlan, vadregényes Vida-szorosban folytatódik. A környéken mintegy 300 barlang található (a közeli Biharrósa a szpeleológusok egyik főhadiszállása), de sziklamászásra és siklóernyőzésre is adódik lehetőség.

Fotó: Shutterstock

Oaşa-tó

A Fehér és Szeben megyék határán, a Sebes-folyón kiépített 4,6 négyzetkilométeres víztározó egyelőre még Erdély rejtett kincsei közé tartozik, de a belföldi turizmus felfutásával csak idő kérdése, mikor válik nagyobb tömegek célpontjává. Főleg, hogy az 1200 méteren fekvő víztükör az ország legszebb útja, a Páring-hegységet átszelő Transzalpina közelében található. A puritán szépségű tó gátjától két látványos túraútvonal is indul a Szebeni-havasok csúcsai felé, a környéken pedig egy hosszúhétvége során se fogyunk ki a látnivalókból, amelyekről a Kudzsiri-havasok, a Vartótelek közelében lévő Mennyek Kapuja (Poarta Raiului), a Szépasszony-völgye (Valea Frumoasei) vagy a Prigoanei-lankák gondoskodnak.

Fotó: 123rf

Bég szeme tó

Bár csupán 15 méter átmérőjű, kevés ennél szebb tavat találunk az országban. A Néra-Beusnica Nemzeti Park egyik kincse 310 méteres magasságban fekszik, mégis a legnehezebben megközelíthető tó a listánkról. Ám ahogy belepillantunk mágikus, zöldes-kék vizébe, máris úgy érezzük: megérte a mintegy négyórás gyalogtúra fáradságát… A földalatti forrás által táplált, 3,6 méter mély Bég szeme-tó (Lacul Ochiul Beiului) télen sem fagy be, így ilyenkor a vándormadarak egyik kedvenc pihenőhelye. Kristálytiszta vízében a halak is tökéletesen láthatók, nem csoda, hogy a mágikus helyhez számos helyi monda fűződik – az egyik legenda szerint szerelmi bánatában kisírt szemű török ifjú könnyeiből született a tó. Ha pedig idáig eljutottunk, akkor további félórás túrával a Beusnica vízesésekhez érünk. Visszafelé pedig tehetünk egy kitérőt a XIII. században épült Illyéd-vár romjaihoz. A nemzeti park természetesen számos felfedeznivalót kínál még, többek között a híres Néra szurdokot, amelynek partján végig jelzett turistaút vezet, néhol a rómaiak által a sziklákba vésett utakat követve.

Fotó: 123rf

még több Belföld

még több Belföld