2024-08-28
Adni vagy nem adni? A borravaló kérdése az európai országokban
Miközben a legtöbben jól ismerik a hazai jattolási kultúrát, az már nem mindig világos, hogy a nyaralás során melyik országban milyen szokások vannak ezen a téren. Azt persze magunk döntjük el, hogy felkerekítjük-e a számla végösszegét, de míg egyes helyeken az bevett szokás, máshol a jószándékunk ellenére sem biztos, hogy örülnek neki.
A legtöbb európai országban – többek között Csehországban, Franciaországban, Írországban, Nagy-Britanniában, Németországban, Portugáliában és Spanyolországban is – az éttermi számla rendszerint egy szervízdíjat is tartalmaz, amelynek értéke általában 10-20% között mozog. Ez a legtöbbször egy olyan kedvezményes adózás alá eső tétel, amelyet a munkáltató köteles az alkalmazottakra fordítani.
Néhány országban, mint például Ausztriában, Olaszországban vagy Oroszországban, viszont nem mindig számolnak fel szervízdíjat, cserébe bevett szokás a végösszeg felkerekítése. Olaszországban ezen felül szinte biztosan előkerül majd a coperto elnevezésű tétel, ami az asztal megterítésének, előkészítésének az ára. Ezt már nem mindig kapják meg a felszolgálók, így az esetleges borravalót érdemes készpénzben odaadni nekik.
A másik végletet az északi országok jelentik: Finnországban, Norvégiában, Svédországban és Izlandon sem várják el a borravalót, de Franciaországban sem mindig örülnek neki. Ennek egyik oka, hogy minden bele van kalkulálva az árakba, a másik pedig, hogy számlázása, dokumentálása rendszerint plusz feladatot jelent a személyzet számára. Európában nem számít bevett szokásnak borravalót adni a szállodai személyzetnek, ha azonban mégis meg akarjuk jutalmazni őket, hagyhatunk egy minimális összeget a takarítóknak, londínereknek. A kivétel Oroszország, ahol gyakran nagyobb összegekkel is megjutalmazzák meg a hotelek alkalmazottait.
Amennyiben részt veszünk egy manapság népszerű ingyenes városnéző sétán, az íratlan szabályok szerint illik valamilyen összeggel megjutalmazni a túravezetőt. Ezeket rendszerint helyiek szervezik meg és bonyolítják le, akik a séta végén szívesen fogadják az általunk megfelelőnek gondolt borravalót. Azonban nem véletlenül vannak ingyenesként meghirdetve: egyáltalán nem kötelező fizetnünk az ilyen programokért – de turisták rendszerint 5-10 euróval szokták megjutalmazni az idegenvezetőket. Helyi különlegesség, hogy egyes országokban, mint például Franciaországban, Oroszországban és Svájcban, a taxiba ülők felkerekítik a számla végösszegét, esetenként mintegy 5 százaléknyi borravalót adva a sofőröknek.