2024-09-23
Ezért (is) lehet túl drága a nyaralás: a leggyakoribb költekezési hibák listája
A legtöbben számolunk azzal, hogy a külföldi nyaralások alatt bizonyos dolgokért többet kell majd fizetnünk, mint idehaza, de természetesen senki sem szeretne feleslegesen költekezni. Ha túl sokat nem is tudunk megspórolni, bizonyos gyakori hibákra odafigyelve elkerülhetjük, hogy a kelleténél többet költsünk egyes dologokra.

A turistaként elkövetett leggyakoribb fizetési hiba, hogy a célország devizája helyett hazai pénznemmel fizetünk a bankkártya-terminálokon. Ebben az esetben ugyanis a szolgáltatók garantálják a vásárlás előtt megjelenő, átváltott összeget, ami számukra az árfolyamváltozások miatt kockázatot jelent. Ezt a kockázatot viszont (jelentősen túlbiztosítva) a terminálon megjelelő összegbe is beépítik, így csak szélsőséges esetben járunk jobban, mintha az adott ország pénznemében fizetünk. Az olyan szolgáltatók révén, mint többek között a Revolut vagy a Wise, könnyebben kikerülhetjük a devizaátváltás magas költségeit.

Annak ellenére, hogy manapság már rengeteg helyen lehet bankkártyával fizetni, bizonyos országokban és helyen (mint például a piacok vagy bazárok) bankjegyekre is szükségünk lesz. Ilyen esetekben, ha nincs nálunk helyi valuta, az ATM-ekre kell hagyatkoznunk – viszont az ilyen tranzakciók sokszor jóval költségesebbek, mint szeretnénk. Ezért is érdemes még otthon, indulás előtt beszerezni a célország valutájából.

Ha viszont nem vettünk fel kellő mennyiségű készpénzt még az indulás előtt, vagy egyszerűen csak elfogyott, ne használjuk automatikusan a legelső utunkba eső ATM-et. A repülőtéri és a turistaközpontokban elhelyezett automaták ugyanis gyakran jóval nagyobb használati díjat számolnak fel a készpénz-felvételért, mint a városiak, de a legbiztosabb megoldás egyértelműen az, ha betérónk egy helyi bankba.

A nyílt WiFi rendkívül hasznos lehet, amikor nem akarunk mobilnetet használni, de mivel rengetegen használják az ilyen hálózatokat, a csalók is rendszeresen célozzák be ezeket, hogy egyszerre minél több ember adatait megszerezhessék. Néha még úgy is kiszivároghatnak privát adataink, hogy be sem léptünk a banki alkalmazásba – ezért, amennyiben lehetséges, kerüljük el a nyilvános hálózatokat, az online tranzakcióinkat pedig semmiképpen se intézzük ilyen WiFi-ről.

Az Európai Unióban müködő szolgáltatók már nem számláznak fel extra díjat a mobilnet-használatért, az unión kívüli országokba utazva viszont a roamingköltségek alaposan megdobhatják a kiadásainkat. Ezért ilyen esetekben érdemes beszerezni egy helyi SIM-kártyát, hogy ne a saját adatforgalmunkat fogyasszuk.