2025-02-01
Pattanj biciklire - 3 jótékony mentális hatása is van a kerékpározásnak
A kerékpározás fenntartható közlekedési mód, amely számos előnnyel jár az egészségünkre nézve, beleértve a jó mentális állapotot is. Legyen szó a depresszió elleni küzdelemről vagy a stressz-szint csökkentéséről, nincs olyan probléma, amit egy kiadós kerékpározás ne tudna megoldani.
Az Edinburgh-i Egyetem kutatói által 2024-ben végzett tanulmány kifejezetten a kerékpározás hatását vizsgálta az antidepresszáns gyógyszerek használatára. Miután elemezték 370 000, 16 és 74 év közötti résztvevő egészségügyi adatait, azt tapasztalták, hogy 15%-kal csökkent az antidepresszánsok használata azok körében, akik rendszeresen kerékpárra ültek, hogy ingázzanak. Ehhez az eredményhez számos tényező hozzájárul, például az endorfinok, a szerotonin és a dopamin felszabadulása a testmozgás során, valamint a természetes napfénynek való kitettség a munkába kerékpározás közben, ami segít szabályozni a biológiai órát. Bár a kerékpározás nem az egyetlen módja annak, hogy ezeket az előnyöket élvezhessük, ez egy rendkívül könnyen elérhető mozgásforma, amelyet sokan közülünk könnyen be tudnak építeni a napi rutinjukba.

A Lime közlekedési vállalat és az Ipsos francia piackutató cég célzott felmérése szerint a résztvevők 90%-a felszabadultabbnak és teljesebbnek érzi magát a kerékpározás során. Több mint 80%-uk szerint ez ideális módja a kikapcsolódásnak egy megterhelő munkanap előtt vagy után. A megkérdezettek 83%-a mondta, hogy kevésbé érzi magát stresszesnek a kerékpározás után. „A kerékpározás a stressz egyik leghasznosabb kezelési módja, és sok esetben bizonyítottan ugyanolyan hatékony, mint a gyógyszeres kezelés - ha nem hatékonyabb. A kerékpározás ideális, mert annyira elérhető és könnyen végezhető - és a stresszcsökkentő tulajdonságaira utaló tudományos bizonyítékok napról napra nőnek" - erősíti meg a Bike Radarnak adott interjújában Neil Shah, a Stresszkezelési Társaság munkatársa.

Ha arra koncentrálsz, amit csinálsz - jelen esetben a pedálozásra - és a környezetedre, akkor kitisztíthatod a gondolataidat. A tudatos ki- és belégzés tovább könnyítheti ezt a folyamatot. Bár a mindfulness egyes elemei még mindig vitatottak, a tanulmányok szerint segíthet csökkenteni a szorongást és a depressziót, javíthatja a koncentrációt és megvédheti agyunkat a károsodástól.