Tényleg fontos minden felszállásnál bekapcsolni az okostelefonon a repülőgép módot? Tényleg fontos minden felszállásnál bekapcsolni az okostelefonon a repülőgép módot?
Fotó: Unsplash

2022-10-04

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Tényleg fontos minden felszállásnál bekapcsolni az okostelefonon a repülőgép módot?

Tényleg fontos minden felszállásnál bekapcsolni az okostelefonon a repülőgép módot?

Mi történik a telefonnal?

Angolul flight mode-nak vagy airplane mode-nak, magyarul repülőgép módnak nevezzük azt az állapotot, amikor az okostelefon be van kapcsolva, de mindenféle jel vételét és sugárzását megszüntetünk.

Tehát a mobil működőképes, de nem érzékel wifit és mobilhálózati jeleket.

Ha a beállításoknál bekapcsoltuk ezt a módot, akkor az ikonja mind az androidos, mind iPhone készülékeken látszik, tehát leszállás után semmikép nem fogjuk úgy hagyni véletlenül. Repülőgép módban a telefon nem fogadja azokat a rádiójeleket, amelyek lehetővé teszik szöveges üzenetek küldését, fogadását, vagy hívások kezdeményezését, fogadását, valamint nem tölt be weboldalakat vagy webalapú e-maileket (például Gmail), illetve semmiféle adatok nem tud letölteni. Repülés előtt tehát mindent mentsünk le, amire szükségünk lesz, legyen az dokumentum, film, zene vagy játék! A repülőgép módban viszont sokkal lassabban fog merülni a telefonod, hiszen az adatok betöltése és a jelek fogadása rengeteg energiát fogyaszt.

Fotó: Unsplash

De miért is van szükség minderre?

A repülést irányító szervezetek tiltják a mobilhasználatot, mert a repülők nagyon sok rádióhullámot használnak, és a mobilok kiiktatásával védik ki az interferenciát. Repülés közben rengeteg mobiltelefon adótorony (cellatorony) fölött repülnek el, amelyeknek a hullámait használják repülés közben a pilóták és a repülőterek a tökéletes kommunikációhoz. A wifi, a Bluetooth, a hanghívás, a 3G, 4G és 5G adatátvitele mind a rádiófrekvencia-spektrum különböző részeit használják, amelyek mind szükségesek a repülési navigációhoz is. Ezt úgy kell elképzelni, mintha hallgatnál egy rádióadást, ami nem jön be tisztán, mert ugyanannyira hallod a másik, szomszédos csatornát is, így egyik sem kivehető jól.

A legkritikusabb zavaró jelet az 5G váltja ki, miközben ez a hálózat kezd egyre elterjedtebb lenni az egész világon.

Fotó: Unsplash

Fel és leszállás közben nagyon fontos a pontos navigáció, mert pontosan meg kell határozni milyen távolságra van a gép a földtől, és az alapján hozzák meg a repüléshez szükséges döntéseket a pilóták. Ha egy utas 5G-s eszköze nincs repülőgép üzemmódban, akkor a repülőgép rádiós magasságmérő antennája hamis jelet foghat – ez a repülőgép kifutópálya feletti magasságának hibás jelzését okozhatja, ez pedig főleg rossz idő, havazás, köd vagy erős szél esetén igen veszélyes lehet.

A fizetős szolgáltatásként igényelhető fedélzeti wifihez a műholdakat használják, tehát nem kell csatlakozni hozzá földi adótornyokhoz, ez pedig azt jelenti, hogy a repülési navigációba sem zavarnak be ezek a jelek.

Fotó: Pixabay