Túlélési tippek: hogyan találjunk ennivalót, ha magunkra maradunk a vadonban Túlélési tippek: hogyan találjunk ennivalót, ha magunkra maradunk a vadonban
Fotó: Shutterstock

2024-09-15

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Túlélési tippek: hogyan találjunk ennivalót, ha magunkra maradunk a vadonban

Túlélési tippek: hogyan találjunk ennivalót, ha magunkra maradunk a vadonban

Bár nagy valószínűséggel sosem keveredünk ilyen helyzetbe, amikor nekivágunk egy hosszabb, több napos túrának a természetben, arra sem árt felkészülni, hogy teljesen eltévedünk/elveszünk a vadonban. Ebben az esetben a nyugalmunk megőrzése a legfontosabb, a pánik ugyanis egyenes út erőforrásaink kimerítéséhez. Ebben a cikkben azt jártuk körül, ilyen esetekben hogyan is juthatunk kellő mennyiségű élelemhez és mit is szabad egyáltalán elfogyasztanunk?

Aki kedveli a túlélőműsorokat, biztosan maga is elgondolkozott már azon, hogy ő mit is tenne abban az esetben, ha véletlenül eltévedne a vadonban. Ilyenkor természetesen az ivóvíz és a biztonságos alvóhely megtalálása élvez elsőbbséget, de előbb-utóbb viszont már élelmet is kell szereznünk.

Amikor élelem után kutatunk a természetben, legelőször is fókuszáljunk növényekre: ezeket nem kell levadászni, nem támadhatnak ránk és azonnal fogyaszthatók is. Átlagos kalóriatartalmuk 15-20 kalória/100 gramm, ami – bár elsőre kevésnek tűnik – a túléléshez elegendő. A legbiztonságosabb a már jól ismert gyümölcsöket, magvakat és csonthéjasakat keresni – utóbbiak kiemelten fontosak, mivel zsírok mellett az energiánk megőrzéséhez szükséges fehérjéket is tartalmaznak. A gyümölcsök révén pedig a szénhidrátot is tudjuk pótolni.

Image

Arra viszont nagyon kell figyelnünk, hogy akadnak mérgező növények is. Ezek sok esetben kellemetlen, erős szagúak, de ha nincs is így, a fogyasztás előtt mindenképpen teszteljük bőrünkön az ismeretlen növényeket: ha égő, viszkető hatást váltanak ki, ne együk meg őket. Ha nem bízunk a fellelt növényekben vagy nem találunk elég ehetőt, áttérhetünk a rovarokra, amelyek rengeteg fehérjét tartalmaznak, és nagyon kevés közöttók a mérgező faj. (Az élénk színű, erős szagú és szőrös/szúrós rovarokat azonban jobb, ha nem fogyasztjuk el.) Az ehető rovarok között vannak többek között a sáskák, a hernyók, a lárvák és a termeszek is – az esetleges fertőzések elkerülése érdekében azonban mindig meg is kell sütnünk őket.

Image
Fotó: Unsplash

Ha még ekkor sem jutottunk el lakott területre vagy nem mentettek ki minket, bele kell fognunk a kötelek, (halász)hálók és fegyverek készítésébe. A kötelekből fegyvereket, tárolókat és csapdákat is ki lehet alakítani, a folyóparti kavicsokból pedig nagyszerű pengék készülhetnek. Ugyanakkor a kötelek segítségével olyan eszközöket is össze tudunk állítani, mint egy kalapács, csúzli vagy lándzsa.

Image
Fotó: Unsplash

Ha vannak eszközeink, különféle csapdák felállítását is elkezdhetjük. Az egyik legegyszerűbb módszer egy faágról lelógó, hurokban végződő kötél, ami az állat mozgása kövekeztében rászorul annak egyik testrészére. De a veremásás is beválhat, amelyet felülről levelekkel fedhetünk be – az aljára pedig akár kihegyezett karókat is állíthatunk.