Egyre kreatívabb módszereket alkalmaznak a turistákra vadászó csalók Egyre kreatívabb módszereket alkalmaznak a turistákra vadászó csalók
Fotó: Shutterstock

2024-07-19

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Egyre kreatívabb módszereket alkalmaznak a turistákra vadászó csalók

Egyre kreatívabb módszereket alkalmaznak a turistákra vadászó csalók

A legnépszerűbb látványosságok valódi paradicsomnak számítanak a zsebtolvajok számára, akiknek a nagy tömegben jóval könnyebb a dolguk. Azonban már nemcsak rájuk kell figyelni: a Quotezone utazásbiztosítási szakértői még a turisztikai csúcsszezon előtt készítettek egy listát azokról a még újnak számító módszerekről, amelyekkel könnyen át lehet verni az óvatlan utazókat. Azt is kihangsúlyozták, hogy minden esetben fontos értesíteni a helyi rendőrséget, mert ez a biztosítókkal lefolytatott procedúrát is megkönnyíti majd.

BANKAUTOMATA

A profi csalók képesek megbuherálni a készpénz-felvevő automatákat is: hamis kamerát, leolvasót vagy billentyűzetet telepítve egy ATM-re, hogy hozzájussanak a bankkártyák adataihoz. Éppen ezért szerencsésebb – főként külföldön – olyan automatákat használni, amelyeket zárt területre, például a bankfiókokban helyeztek el.

DIGITÁLIS LOPÁS

Ma már egy kártyaleolvasó vagy egy applikáció segítségével is le lehet nyúlni bankkártyák adatait, amennyiben a távolság 15 centiméternél kisebb. A „skimming” elnevezésű trükk arra épül, hogy az érintésmentes kártyák egy saját rádiófrekvencián (RFID) továbbítják a banki adatokat – amelyet a kellő közelségbe kerülő tolvajok le tudnak hallgatni. Ennek egyik ellenszere, ha az extrém zsúfolt helyeken inkább készpénzt használunk, de feltalálták már a RFID-blokkoló pénztárcákat is – amelyek nem is kerülnek túlságosan sokba.

ÉRTÉKMEGŐRZŐK

Szinte minden vasúti- vagy a buszpályaudvarokon akadnak értékmegőrző szekrények, amelyekben a bőröndünket is hagyhatjuk egy időre. A hivatalos csomagmegőrzőkkel nem is akadnak gondok, viszont ilyen helyeken is működhetnek csalók, akik az igazi kulcsok helyett egy hamisítványt adnak a kezünkbe, hogy távozásunk után a valódival ellophassák az értékeinket. Ezért érdemes előre tájékozódni a hivatalos értékmegőrzőkről, de ugyanilyen fontos, hogy mindig próbáljuk ki az átvett kulcsot: tényleg nyitja/zárja-e az ajtót?

ÉTTERMEK

Az éttermi csalásokat a vendégvélemények, főként a külföldiektől érkező értékelések alapján tudjuk a legkönnyebben megelőzni. Fontos, hogy mindig kérjük el, és figyelmesen olvassuk át a számlát, nehogy egy váratlan összeg is rákerüljön. Nem egy étteremben bevett gyakorlat, hogy eltérő árazású étlapot kapnak a helyiek, illetve a turisták, néhol pedig a teraszon elfogyasztott vacsora esetében számláznak ki nagyobb összeget.

Fotó: Shutterstock

FOGLALÁSI CSALÁS

Már a nyaralási előkészületek során is lehet dolgunk csalókkal: többször is előfordult például, hogy az utazók nem létező szálláshelyeket foglaltak le. Ezt a módszert leginkább arról lehet felismerni, hogy az adott hely vagy szolgáltatás ára feltűnően olcsó. Ezért kell még a foglalás előtt feltétlenül átnézni a kinézett helyről szóló véleményeket, lehetőleg megbízható a honlapokat és alkalmazásokat használva. Ilyen többek között az Airbnb és a Booking, de ezeken is mindig ellenőrizzük más utazók értékeléseit. Kimondottan gyanús, ha még senki sem nyilvánított véleményt az adott hotelről.

KEDVES EMBEREK

A zsúfolt és a turisták körében népszerű helyeken könnyen összefuthatunk segítőkész helyiekkel, amivel alapvetően semmi gond nincs, főleg, ha mi kérünk segítséget tőlük. Viszont a csalók is utaznak a látogatók tájékozatlanságára, ezért ha „véletlenül” leöntenek minket vagy vagy valaki érintéssel próbál egy másik irányba fordítani, akkor jó eséllyel az értékeinkre pályázik.Ezek a csalók és tolvajok gyakran valamilyen szolgáltatást – például fotózást – kínálnak. Miattuk (is) tartsuk az értékeinket például egy övtáskában, amit mindig magunk előtt viseljünk, sose fordítsuk hátulra. Ha pedig valaki túlságosan közel jön, lépjünk inkább hátra.

Fotó: Shutterstock

TAXI

Mielőtt bárhol taxiba szállnánk, feltétlenül tájékozódjunk az adott gépkocsi engedélyéről. Sok taxiállomáson fel van tüntetve a díjszabás, de akár előre megkérdezhetjük a sofőrt, hogy mennyiért visz el az adott helyre. Beszálláskor különösen figyeljünk arra, hogy a taxióra nullán álljon, és nem árt észben tartani a rendszámot sem. Biztonságot ad, ha széles körben ismert alkalmazásokat és szolgáltatókat választunk: minden városban vannak hivatalos taxivállalatok, és ma már a megbízhatónak számító Bolt és Uber is sok helyen rendelkezésünkre áll.