Kutyával vakációzók figyelmébe: erre van szükség az állatútlevélhez Kutyával vakációzók figyelmébe: erre van szükség az állatútlevélhez
Fotó: Shutterstock

2024-06-17

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Kutyával vakációzók figyelmébe: erre van szükség az állatútlevélhez

Kutyával vakációzók figyelmébe: erre van szükség az állatútlevélhez

A legtöbb gazdi a nyaralás során sem hagyná magára kedvencét, mondván, hogy neki is jár egy kis vakáció. Az állatok utaz(ta)ásának megszervezése viszont adminisztratív és logisztikai szempontból is bonyolultabb és időigényesebb, mint az embereké.

Ahhoz, hogy a kutyánkkal együtt induljunk külföldi nyaralásra, számára is ki kell állítattni egy útlevelet, akár az Európai Unión belül, akár távolabbi országokba utazunk. Annyiban egyszerűbb a dolog, hogy az állatútlevelek az EU-ban teljesen egységesek, és a gazdi és az állat valamennyi fontos adatát tartalmazza. Elsőként egy olyan állatorvoshoz kell fordulnunk, aki jogosult ilyen útlevél kiállítására és a veszettség elleni védőoltás beadására. Az utazáshoz az is elengedhetetlen, hogy azonosítható legyen az állat – ezt a leggyakrabban egy bőr alá ültetett mikrochippel oldják meg, amelynek azonosítószáma bekerül az útlevélbe.

Fotó: Unsplash

Ezen felül kötelező az érvényes veszettség elleni oltás, néhány országban pedig más oltások is szükségesek – ezért is szükséges már néhány hónappal az indulás előtt tájékozódnunk az adott ország előírásairól. Az útlevél érvényessége mindig a veszettség elleni oltás beadásának dátumától függ, ezért a sűrűn utazóknak figyelniük kell, nehogy véletlenül lejárjon az érvényesség idő. Autóval és vonattal egyszerű állattal átjutni egyik uniós országból a másikba, a repülőtereken viszont már valamivel bonyolultabb a dolog.

Az Airportal írja, hogy a legtöbb légitársaság csak kistestű kutyákat és macskákat enged fel gépei fedélzetére, más állatok szállítását csupán a raktérben vállalja. A fapados cégek pedig szinte soha nem engedélyezik az állatok utazását. Azon túl, hogy érdemes időben elkezdeni az utazás megszervezését, és az állatok utazására vontakozó igényünket előre közölni az adott légitársasággal, azt is fontos tudni, hogy egyszerre legfeljebb két egyforma fajtájú állat utazhat a fedélzeten.

Fotó: Unsplash

Az utastérben szállított kisállatok súlya maximum 8 kilogramm lehet a ketreccel együtt, utóbbi mérete pedig nem lépheti túl a 42 x 32 x 29 centimétert, mivel be kell férnie az ülés alá. A poggyásztérben viszont már valamivel nagyobb állatok is utazhatnak, egészen a – ketreccel együtt –32 kilogrammos súlyhatárig, a ketrec paraméterei pedig ebben az esetben maximum 125 x 69 x 80 centiméter. A szállítódobozon mindenképpen tüntessük fel az elérhetőségünket, valamint azt is, hogy élő állat utazik benne.

Fotó: Unsplash