2022-03-29
Utazás térben és időben
Még 1971-et írtunk, amikor először felvetődött az akkor Land Rover Series II-ként futó terepjáró lecserélése. A generációváltás nemhogy elmaradt, de a modell pályafutása egészen négy évvel ezelőttig tartott – 1983 óta Defender név alatt. Nem csoda, hogy az ikonikussá vált brit terepjáró modern verziójának megjelenését óriási érdeklődés övezte: az információk lassan csöpögtek, mígnem az autó bemutatkozott a tavaly őszi Frankfurti Autószalonon, most pedig már zajlik az első példányok kiszállítása az ügyfeleknek.
A tervezők inkább csak az utalások szintjén szolgálták ki a retrodivatot: az összkép összetéveszthetetlen, de kellőképpen modern. Az aprólékosan kidolgozott lámpatestek mellett számos további részletmegoldás dobja fel a dobozkarosszériát, amely – megfelelve a 4x4-es autókkal támasztott jelenlegi elvárásoknak – jóval nagyobb az elődjénél. A 110 jelzésű, hosszabb verzió mellett elérhető a rövid tengelytávú Defender 90 modellváltozat is.
Aégy felszereltségi csomaggal ráadásul személyre és feladatra szabható a Defender: az Urban menő optikai kiegészítőket, a Country kerékvédő elemeket, az Explorer expedíciós tetőcsomagtartót, az Adventure pedig egyebek közt hordozható mosóberendezést és tetőre szerelhető sátrat kínál.

Fotó: Talabér Géza
Belül kiváló minőségű anyagokból rakták össze a célszerűségnek alárendelt formákat: korántsem annyira fényűzően, mint a márka többi modelljénél, de egészében jól mutat és kifejezetten ergonomikus. A térkínálat mindenhol nagyvonalú, a típus újdonsága a két első ülés között kihajtható harmadik ülőhely – igaz ebben az esetben nem rendelhető harmadik üléssor. Mindenkinek jut pohártartó, tárolórekesz, csatlakozó és légbeömlő, a felszereltségi listán pedig számos praktikus off-road kiegészítőt találunk. Biztonsági tartozékokból sincs hiány, még a balesetmentes kiszállásra ügyelő rendszer és az aktív holttérfigyelő is befért az extrák közé.
Az új felszereltségek között van a csuklóra erősíthető, víz- és ütésálló Activity Key indítókulcs, amelyet így bármilyen aktív programra magunkkal vihetjük. A Remote alkalmazás segítségével pedig okostelefonról vagy -óráról, a távolból is szabályozható a klíma, működtethetők a zárak, megállapítható a jármű helyzete és nyomon követhetők az utazások.

Fotó: Land Rover
A speciálisan tervezett terepgeometria valamennyi kivitelt kitűnő vezethetőséggel ruházza fel, a terepszögek (kiviteltől függően 30,1 és 38 fok között elöl, valamint 37,7 és 40 fok között hátul) egészen elképesztő kalandozást tesznek lehetővé. Az elektronikus légrugózásnak köszönhetően a 40 mm-rel csökkentett szintről 75, majd további 70 mm-rel növelhető a hasmagasság. A gázlómélység 900 mm, a ClearSight technológia 3D panorámakamerája pedig érzékeli a vízmélységet, de rossz látási körülmények között is segíti a tájékozódást, még a motorháztetőn is „átnézhetünk" vele. Az All Terrain Progress Control „tereptempomat" pedig a 1,8-30 km/h sebességtartományban segít a manőverezésben.

Fotó: Talabér Géza
Alumíniumvázának köszönhetően a Defender mintegy háromszor stabilabb és strapabíróbb a hagyományos vázszerkezetű riválisainál, és ehhez a speciális, masszív felfüggesztés, az állandó összkerékhajtás és a 8 sebességes, automata váltómű remekül asszisztál minden terepen. Európába 2,0 literes dízelmotorokkal (200 és 240 LE kivitelben), illetve soros, hathengeres benzinmotorral (400 LE) érkezik a modell, de hamarosan hibrid hajtáslánccal is elérhető lesz. A vezetési élmény már a legkisebb motorral is meggyőző, ami az új Defender legnagyobb meglepetése: nemcsak terepen halad jól, de aszfalton is könnyen irányítható, stabil, gyorsan és billegés nélkül kanyarodik. Ez már valóban sokoldalú jármű.
Land Rover Defender SE 110 D200
- Motor: turbódízel, 4 henger, 2,0 liter
- Max. teljesítmény: 200 LE
- Max. forgatónyomaték: 430 Nm
- Sebességváltó: 8 fokozatú, automata
- Végsebesség: 175 km/h
- Átlagfogyasztás: 9,6 l/100 km
- Méretek (h/sz/m): 4758/2105/1967 mm
- Csomagtér: 916/2233 liter
- Alapár: 68 544 euró (TVA-val)


Fotó: Land Rover
















